Archeopark Pavlov

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Archeopark Pavlov nabízí místo, kde před 30 tis. lety žili lovci mamutů, prohlédněte si exponáty z té doby a na chvíli se vraťte v čase do vzdálené minulosti. Archeopark je moderní expozicí zpřístupňující jednu z nejvýznamnějších pravěkých lokalit doby lovců mamutů na světě. Mezi nejcennější objevy tohoto naleziště patří kostry samotných lidí, doklady technologií, které podle dosavadních znalostí zde lidé použili vůbec poprvé, a konečně i umělecké předměty dokládající jejich estetické cítění.

Místo světového dědictví

Pod příkrovem vápnitých spraší, které sem větry doby ledové později navály, se uchovaly půdorysy sídlišť, ohnišť, zbytky dílen, doklady výroby nástrojů a dalších předmětů z paleolitické domácnosti a také kosterní odpad z ulovených a zkonzumovaných zvířat (skládky mamutích kostí a zbytky dalších zvířat). Mezi nejcennější objevy tohoto naleziště patří kostry samotných lidí, doklady technologií, které podle dosavadních znalostí zde lidé použili vůbec poprvé, a konečně i umělecké předměty dokládající jejich estetické cítění.

Knihovna

Knihovna se nachází v patře nad pokladnou, s příjemným výhledem do expozice muzea. Najdete zde řadu publikací o paleolitu, zejména gravettienu. Můžete vybírat z českých i zahraničních titulů. Pro širokou škálu veřejnosti je připravena stejně široká škála titulů s různým stupněm odbornosti. Pro všechny návštěvníky jsou k dispozici knihy o umění, odívání i běžném životě v pravěku, náročný čtenář zde objeví i cizojazyčně tituly, sborníky z vědeckých konferencí a různé studie z posledních let.

Knihovna nezapomněla ani na ty nejmenší, kteří mohou nahlédnout do slavných beletrií od Eduarda Štorcha a Josefa Augusty, nebo prolistovat komiks o radostech i strastech pravěkého člověka. Děti mohou v knihovně najít i pracovní listy, které zábavnou formou doplňují expozici. Aktuálně má knihovna téměř 400 titulů a neustále se rozšiřuje.

Pro cyklisty

Pokud pojedete na kole, můžete využít stojanů, které jsou u archeoparku umístěny v rámci venkovního posezení.


Webová stránka​

www.archeoparkpavlov.cz


Ceník / Vstupné​

od 50 Kč


Otevírací doba​

od dubna do listopadu

Archeopark Pavlov
Archeopark Pavlov

Pokračovat ve čtení:​

Parkoviště

Archeopark disponuje vlastní parkovací plochou. V hlavní sezóně však nemůžou garantovat dostatečný počet míst, a to především pro autobusy.

Archeostezka Pavlov 2

Nejen za zdmi muzea můžete poznat pravěkou kulturu lovců mamutů! Od roku 2019 se můžete vydat po stopách lovců mamutů pod Pálavou. Nově vzniklá archeostezka mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi vás provede po 5 nejvýznamnějších archeologických lokalitách. Můžete se tak podívat do míst, kde před léty archeologové učinili objevy, které navždy zapsaly oblast pod Pálavou do světové historie. Můžete se tak projít poblíž míst, kde se například našla slavná Věstonická venuše nebo tam, kde byl objeven dodnes záhadami opředený dolnověstonický trojhrob. Je to však jen zlomek toho s čím vás seznámí panely na jednotlivých zastaveních. Seznamte se tak s nálezy, které prezentují život lidí před 30 000 lety.

Občerstvení – KarBar street fit food

KarBar je mobilní fresh bar plný sladkých i slaných chutí z různých koutů světa. Během hlavní sezóny sídlí v oáze klidu u Archeoparku Pavlov. Ke stánku náleží i venkovní posezení.

Video:​


Archeopark Pavlov, Archeostezka Pavlov, Dolní Věstonice muzeum, Archeostezka Dolní Věstonice, Naučná archeologická stezka Dolní Věstonice.


KRAJ

Jihomoravský kraj


ADRESA

  1. dubna – Pavlov

GPS souřadnice​

48.8774808N
16.6749375E


Archeopark Pavlov​


Archeostezka Pavlov


Dolní Věstonice muzeum


Archeostezka Dolní Věstonice


Naučná archeologická stezka Dolní Věstonice


Kam do muzea


Muzeum piva v Plzni


Archeopark Pavlov, Archeostezka Pavlov, Dolní Věstonice muzeum, Archeostezka Dolní Věstonice, Naučná archeologická stezka Dolní Věstonice.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit