Bohdalecký les a Tyršův vrch

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Bohdalecký les a Tyršův vrch je dobře dostupný městskou hromadnou dopravou, autobusy ze stanic metra Kačerov a Skalka i tramvají z Muzea. Kolem lesů vede řada cyklistických tras. K jedné z nejhezčích vycházkových cest v této lokalitě patří udržované cesty a pěšiny na úbočí vrchu Bohdalec.

Výhled z Bohdaleckého lesa

V Kunratickém lese můžeme jako v jediném pražském lese spatřit muflona. Muflon, jehož domovinou je Korsika a Sardinie, byl v Čechách vysazen ve 2. polovině 19. století. V šedesátých letech minulého století byl vysazen přímo v Kunraticích. Mufloni žijí ve skupinách a vyhovují jim extrémní svahy s vystupujícími skalkami.

Bohdalecký tunel

Bohdalecký tunel byl jednokolejný železniční tunel pod sedlem kopce Bohdalce mezi Vršovicemi a Michlí na místní dráze Nusle-Modřany, pozdějším Posázavském pacifiku. Byl prokopán v letech 1881–1882 a jeho délka byla 94 metrů. Kvůli potřebě rozšířit trať při stavbě vlečky do michelské plynárny byl tunel v roce 1929 odstraněn. Stavební práce začaly již 12. srpna 1927 a od roku 1930 vznikl takzvaný bohdalecký zářez, jímž byl od Bohdalce oddělen Tyršův vrch. Vznikl tím prostor pro dvě koleje modřanské trati, dvě koleje vlečky a širokou silnici. Při výkopu bylo přemístěno přibližně 250 000 m3 materiálu a největší hloubka byla 25 m.

Stará lesní cesta

V západní části Tyršova vrchu se místy zachovala původní lesní cesta zpevněná štětováním (kameny se klínovaly na sucho těsně vedle sebe). Tento způsob zpevnění se používal již v době Římské říše a mnohé z těchto cest se dochovaly až do dnešní doby.


Webová stránka​

www.praha-priroda.cz


Ceník / Vstupné​

Zdarma


Otevírací doba​

Celoročně

Bohdalecký les, Les v Praze, Tyršův vrch, Bohdalec les, Bohdalec Praha.
Bohdalecký les a Tyršův vrch

Pokračovat ve čtení:​

Historie lesa

V bývalé kunratické lesní školce roste několik exemplářů sekvojovce obrovského. Je to jehličnatý stálezelený strom impozantních rozměrů. Jako nejmohutnější živý organismus na světě dorůstá výšky až 80 m. Sekvojovec obrovský se dnes přirozeně vyskytuje pouze na západních svazích Sierry Nevady v Kalifornii, v Evropě byl však dříve hojně vysazován jako okrasná dřevina.

Lukostřelecký areál

Lukostřelecký klub byl založen v roce 1997 pod původním názvem I. Královský lukostřelecký klub Karlštejn. Jeho aktivity probíhaly tehdy zejména v areálu Golfového klubu Karlštejn v rámci spolupráce s golfovým klubem. V roce 1998 se klub přestěhoval do Prahy na stávající lukostřelnici v Michli na Tyršově vrchu. S tím došlo také ke změně názvu na I. Královský lukostřelecký klub. V řadách klubu působili a působí i někteří vynikající reprezentanti.

Plynárenské muzeum

Plynárenské muzeum bylo otevřeno v roce 1999 v areálu Pražské plynárenské, a. s. Nachází se v areálu bývalé michelské plynárny a návštěvníci se zde mohou seznámit s vývojem českého i světového plynárenství.

Video:​


Les v Praze, Tyršův vrch, Bohdalec les, Bohdalecký les, Bohdalec Praha.


KRAJ

Hlavní město Praha


ADRESA

101 00 Praha 10
Pod Sychrovem I 83


GPS souřadnice​

50.0582597N
14.4641003E


Les v Praze


Tyršův vrch


Bohdalec les


Bohdalecký les


Bohdalec Praha


Kam do lesa


Les Hvězda v Praze


Les v Praze, Tyršův vrch, Bohdalec les, Bohdalecký les, Bohdalec Praha.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit