Chuchelský les v Praze

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Chuchelský les v Praze nabízí rozlehlé lesy, romantické skály i unikátní stepní lokality. Velkým lákadlem pro návštěvníky je také lesní ZOO koutek. Územím prochází naučná stezka Barrandovské skály – Chuchelský háj a v lese jsou lavičky, altány, fitness prvky i dřevěná dětská hřiště. Les můžeme také navštívit na kole.

Chuchelský les

Chuchelský háj náležel od 13. století k panství Zbraslav, které bylo majetkem cisterciáckého řádu a bylo spravováno náboženským fondem. V dobách husitských válek byl majetek řádu zabaven, ovšem v roce 1455 byla Malá Chuchle získána zpět. V roce 1786 je v revíru Zbraslav popisována dubová a habrová porostlina nazývaná Chuchelský háj.

Chuchelský háj ZOO

Uvidíte zde kozy, jeleny, muflony, daňky, ovce, divoká prasata, výra, káně, sojku, rysa ostrovida, ale také areálem prochází naučná stezka Chuchelský háj. V ZOO se nalézá dětské hřiště. Hřiště je vybaveno dvěma pružinovými houpadly pro více dětí, pískovištěm, dřevěnými autíčky, dřevěnou zahradní houpačkou se dvěma protilehlými lavičkami a kyvadlovou houpačkou.

Kostel sv. Jana Nepomuckého

Podle pověsti dal kostel v roce 1729 postavit polský šlechtic, který se léčil ve vyhlášených chuchelských lázních, jako poděkování Bohu za uzdravení. Po mnoho let se zde konaly poutní slavnosti, až do roku 1785, kdy po zrušení zbraslavského kláštera přestal být kostel udržován. Kvůli své osamocené poloze byl dokonce několikrát vykraden (v roce 1791 byly např. z věže ukradeny zvony). V letech 1992 – 1993 byl kostel kompletně zrekonstruován a opět vysvěcen.


Webová stránka​

www.praha-priroda.cz


Ceník / Vstupné​

Zdarma


Otevírací doba​

Celoročně

Chuchelský les v Praze, Chuchelský háj ZOO, Výlet Chuchelský háj, Chuchelský háj stezka, Přírodní park Radotínsko.
Chuchelský les v Praze

Pokračovat ve čtení:​

Bývalé Chuchelské lázně

Bývalé chuchelské lázně vznikly před rokem 1729. Ze silurských a devonských hornin zde totiž vyvěral pramen s velkým množstvím uhličitanu vápenatého, kterému byly přisuzovány zázračné účinky. V 18. stol. byl u prameniště umístěn obrázek Panenky Marie, a místo se tak stalo cílem jak nemocných, tak poutníků. Léčení se skládalo z koupelí a pitných kúr. Lázním sloužily tři budovy. Celý areál včetně bývalé myslivny, bývalé obecné školy a kostela Narození Panny Marie je dnes památkově chráněný.

Zookoutek u hájovny

Chuchelský zookoutek v dnešní podobě byl zřízen Magistrátem hl.m. Prahy v 90. letech 20.století. V zookoutku si můžeme prohlédnout např. rysa ostrovida, mývala severního, psíka mývalovitého, kunu skalní, lišku obecnou, sovu pálenou, krkavce velkého nebo káně lesní. Ve výbězích spatříme také např. jelena evropského, srnce obecného, daňka skvrnitého nebo muflona. Zookoutek slouží také jako útočiště pro opuštěná mláďata a raněná zvířata.

Pacoldova vápenka

Vápenka patří mezi významné technické památky světového významu. Byla vystavěná v 19. stol. podle prof. Jiřího Pacolda a umožňovala pálit i netříděný vápenec. Objekt se skládal z šachtových pecí, které byly shora plněny vápencem. Vápenka byla využívána až do 2. svět. války, poté začala chátrat a dokonce jí hrozilo zbourání. Chátrání bylo ukončeno až v roce 2004 nákladnou rekonstrukcí.

Video:​


Chuchelský háj ZOO, Výlet Chuchelský háj, Chuchelský háj stezka, Chuchelský les v Praze, Přírodní park Radotínsko.


KRAJ

Hlavní město Praha


ADRESA

153 00 Radotín
Chuchelský háj 5


GPS souřadnice​

50.0208444N
14.3868742E


Chuchelský háj ZOO


Výlet Chuchelský háj


Chuchelský háj stezka


Přírodní park Radotínsko


Chuchelský les v Praze


Kam do lesa


Les Hlásek v Praze


Chuchelský háj ZOO, Výlet Chuchelský háj, Chuchelský háj stezka, Chuchelský les v Praze, Přírodní park Radotínsko.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit