Čimický les a Ďáblický háj v Praze

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Čimický les a Ďáblický háj v Praze nabízí dvě turistické stezky a oba lesy se dají také projet na kole. Jsou zde 4 dětská hřiště a v bývalém lomu v Ďáblickém háji jsou umístěny fitness prvky. Zde se také nachází hojně využívané piknikové místo s ohništěm.

Něco málo o lese

Plochy byly uměle zalesněné v 19. a 20. století Les byl tvořen zejména dubem, smrkem a borovicí. V roce 2012 došlo u části Ďáblického háj k obnovení vlastnictví Rytířského řádu.

Vrch Ládví

Kopec vysoký 359 m n. m. je nejvyšším místem v severní části Prahy. Nachází se zde Ďáblická hvězdárna a krásná vyhlídka na Ďáblice a severní Čechy. Vrch Ládví se nazýval také Hledví. Původ těchto jmen se skrývá ve slově „hleděti“ nebo ve jménu slovanské bohyně Lady, které naši předkové na vrchu Ládví obětovali dary.

Lesní školka v Čimickém háji

Při východním okraji Čimického háje se nachází malá lesní školka – poslední pražská lesní školka. Pěstují se zde dřeviny, které jsou přímo určené k výsadbám v Praze. V současné době se pro výsadbu upřednostňují především původní druhy dřevin, jako jsou dub letní a zimní, buk lesní, habr obecný, lípa srdčitá a jedle bělokorá.


Webová stránka​

www.praha-priroda.cz


Ceník / Vstupné​

Zdarma


Otevírací doba​

Celoročně

Čimický les, Les v Praze, Kobylisy les, Čimický háj, Ďáblický háj.
Čimický les a Ďáblický háj

Pokračovat ve čtení:​

Co v lese

Z vyhlídky u Ďáblické hvězdárny je jeden z nejhezčích výhledů v Praze a za dobré viditelnosti je možné dohlédnout až na Krkonoše. Při severním okraji Čimického háje se nachází malá lesní školka, kde se pěstují dřeviny přímo určené k výsadbám v Praze. Zajímavostí je také přírodní památka Ládví, která je unikátní geologickou lokalitou.

Ďáblická hvězdárna

Počátky Ďáblické hvězdárny sahají do roku 1952, kdy se v Ďáblicích konala úspěšná přednáška o vesmíru. Na základě tohoto úspěchu byl několika ďáblickými občany založen hvězdářský kroužek. O dva roky později zahájili členové tohoto kroužku stavbu hvězdárny. Stavba probíhala svépomocí, byly dokonce použity zbylé panely ze stavby prvního panelového domu v Československu. Stavba hvězdárny s pozorovatelnou, přednáškovým sálem a knihovnou byla dokončena v roce 1956. Dalekohled se povedlo získat z depozitáře Národního technického muzea. Lidová hvězdárna byla v roce 1969 předána hvězdárně Praha – Petřín.

Ďáblická jezírka

Na východním okraji Ďáblického háje leží několik zpola zatopených lůmků. Drobné vodní plochy jsou výjimečné výskytem velkého množství druhů živočichů a rostlin vázaných na vodní prostředí, z nichž mnohé jsou chráněné. Pravidelně se zde vyskytují chránění obojživelníci – čolek velký a čolek obecný. V okolí můžeme spatřit několik druhů vážek. Jezírka jsou také významnou lokalitou výskytu kosatce žlutého.

Video:​


Dead Island 2 PC, Dead Island 2 PS4, Dead Island 2 PS5, Dead Island 2 XBOX.


KRAJ

Hlavní město Praha


ADRESA

182 00 Praha 8
Ďáblická 160/4


GPS souřadnice​

50.1278903N
14.4339425E


Les v Praze


Kobylisy les


Čimický les


Čimický háj


Ďáblický háj


Kam do lesa


Bohdalecký les a Tyršův vrch


Les v Praze, Kobylisy les, Čimický les, Čimický háj, Ďáblický háj.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit