Hitleruv most – Borovský most

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Hitleruv most – Borovský most a Vodní nádrž Švihov. Původní most přes Sedlický potok u Borovska, byl na 59. km tehdejší dálnice stavěn již v letech 1939 – 1942 a po válce pak ještě 1945 – 1950. Most byl na konci roku 1950 stavebně dokončen a v prosinci 1952 dokonce zkolaudován. Na mosty ani do jejich blízkého okolí se nesmí vstupovat, neboť se nachází v ochranném pásmu vodního zdroje. Vstup je sem přísně zakázán a návštěvníci riskují tučnou pokutu od PČR. Jedinou legální možností, jak se na mosty dostat, je exkurze, kterou pořádá Český svaz ochránců přírody Vlašim odkaz níže.

Borovský most

Naděje na využití mostu přišla v šedesátých letech, když socialistická vláda rozhodla o dostavbě dálnice. Jenže ve stejnou dobu padlo i rozhodnutí o výstavbě gigantické vodní nádrže Švihov, která se měla stát obrovskou zásobárnou pitné vody pro hlavní město Prahu. Nádrž sice měla zadržovat hlavně vodu z řeky Želivky, ale přehrada byla vyprojektována tak vysoká, že vzdutá hladina nového jezera měla zaplavit i řadu okolních údolí.

A právě dvě postižená údolí překračovala dálnice po dvou železobetonových mostech, které se dnes nacházejí v ústraní, jen několik stovek metrů od současné dálnice. Začátek Borovského mostu sice sahá až skoro ke břehu a na most se dá poměrně snadno vlézt, ale směrem k Brnu most končí téměř uprostřed jezera.

Myšlenky postavit silnici napříč Československem se objevily ve 30. letech 20. století.


Webová stránka​

www.cs.wikipedia.org

a

www.vodni-dum.cz


Ceník / Vstupné​

100 Kč


Otevírací doba​

Dle domluvy. Délka exkurze je cca 45 – 60 minut.

Hitleruv most - Borovský most
Hitleruv most – Borovský most

Video:​

Nedokončené Hitlerovy mosty – přehrada Švihov

KRAJ

Středočeský kraj


ADRESA

Vodní Nádrž Švihov


GPS souřadnice​

49.6992500N
15.1017250E


Hitleruv most


Sedlický potok


Borovský most


Borovsko Bridge


Vodní nádrž Švihov


Pinterest


Tipy kam na výlety


Sedlický potok, Vodní nádrž Švihov, Hitleruv most, Borovský most, Borovsko Bridge.


Hitleruv most – Borovský most

Reklama

Mohlo by se vám líbit