Hrad Český Šternberk

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Hrad Český Šternberk nabízí 15 místností bohatě zařízených mobiliářem z různých stylových období, poznáte významné členy Sternberské rodiny a nahlédnete do jejich způsobu života. Seznámíte se také s unikátní šternberskou kolekcí mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě.

Více informací:

Hradní expozice

Hrad má jednu prohlídkovou trasu, která je umístěna ve druhém poschodí hradu a zahrnuje 15 bohatě zařízených místností. Prohlídku zahájíte v největší z nich, Rytířském sále, kde si prohlédnete mimo jiné i bohatou raně barokní štukovou výzdobu s aliančními erby rodu Sternbergů. Následují menší salóny, knihovna a velká jídelna, která dnes slouží jako rodinná galerie. Dále se podíváte do pracovny Jiřího Sternberga, otce současného majitele, či do pokoje věnovaného spoluzakladateli Národního muzea, Kašparu Maria Sternbergovi. Během celé prohlídky Vás bude provázet unikátní sbírka grafických listů z období třicetileté války, která čítá 545 kusů a je tak jednou z největších monotematických sbírek v Evropě.

Historie rodu

První známý prapředek rodu, Diviš z Divišova, je r. 1130 uváděn jako přítel a rádce knížete Soběslava I. a jakýsi Zdeslav z Divišova, snad Divišův syn, je zmíněn v listině z r. 1167 jako zemský prefekt v Kouřimi. Mezi lety 1218 – 1240 se objevuje další Diviš, syn Zdeslava, který byl purkrabím prácheňským a později královským maršálem. Jeho syn Zdeslav, nazývaný též Zdislav, zakladatel hradu nad Sázavou r. 1241, již užívá přídomku „ze Sternberga“.
Café Český Šternberk

Šternberk hrad, Hrad Šternberk, Hrad Český Šternberk, Český Šternberk procházka, Český Šternberk otevírací doba.

Hladomorna

Jižní předsunutá bašta hradu Český Šternberk, tzv. „hladomorna“, je součástí důmyslného opevňovacího systému, který byl vybudován na přelomu 15. a 16. století.

Mohutná centrální věž je na jižní straně vytvarována do ostrého břitu, který měl srážet nepřátelské střely do stran, a je obklopena pozůstatky hradební zdi. V patře věže uvidíte strategické rozmístění střílen a otvor v podlaze, který ústí do vysokého, temného přízemí sloužícího jako skladiště potravin, vody a munice pro posádku věže. Bašta nikdy nebyla spojena s hradem, proto v případě obležení byli její obhájci odkázáni pouze na své zásoby. Dnešní přízemní vchod byl prolomen až v 19. století. Z horní plošiny, na kterou je přístup po točitém schodišti, se vám otevře krásný výhled do okolí hradu.

Café Český Šternberk

Café Český Šternberk je otevřeno na nádvoří hradu. Denně Vám nabízí speciality domácí kuchyně, široký výběr dezertů, ovocných i zmrzlinových pohárů. Od ranních hodin Vám s radostí připraví voňavou kávu, vynikající čaj či horkou čokoládu, k nimž si můžete vybrat z čerstvých domácích dezertů nebo obědového menu.

Parkoviště

Správa hradu provozuje parkoviště, které naleznete v údolí mezi hradem a lesem, po levé straně silnice při příjezdu od Prahy. Odtud vás k hlavní hradní bráně přivede pohodlná asfaltová silnice. Cesta je dlouhá asi 250 m a ujdete ji přibližně za 5 minut.

Hrad Český Šternberk
Hrad Český Šternberk

INFORMACE

Webová stránka

Ceník / Vstupné

Český výklad
Dospělí 150 Kč
Senioři 100 Kč
Děti 100 Kč
Studenti 100 Kč
Rodinné 400 Kč

Otevírací doba

úterý-neděle
9:00 – 17:00

Adresa

Český Šternberk 1
257 26 Český Šternberk

GPS souřadnice

49.8088794N
14.9264219E

Šternberk hrad, Hrad Šternberk, Hrad Český Šternberk, Český Šternberk procházka, Český Šternberk otevírací doba.

Šternberk hrad

Hrad Šternberk

Hrad Český Šternberk

Český Šternberk procházka

Český Šternberk otevírací doba

Šternberk hrad, Hrad Šternberk, Hrad Český Šternberk, Český Šternberk procházka, Český Šternberk otevírací doba.

Mohlo by se vám líbit

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Souhlasím : číst více