Hrad Karlštejn

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Hrad Karlštejn nabízí zachované stupňovité uspořádání jednotlivých hradních budov. Od nejníže položených provozních částí předhradí, Studniční věže a purkrabského paláce stavba pokračuje majestátním pětipodlažním Císařským palácem a nad ním stojící Mariánskou věží.

Vyhlídka z Velké věže

Prohlídka Velké věže BEZ kaple sv. Kříže: (slavnostní schodiště s gotickými freskami, bývalá strážnice, bývala zbrojnice a exkluzivní vyhlídka z nejvyššího bodu hradu do jeho okolí) 3. prohlídková trasa je možná pouze s průvodcem.

Cesta vlakem

Vlakové spojení z Prahy nebo z Berouna na Karlštejn funguje každých 30 minut. Vystoupíte na nádraží Karlštejn a před nádražím se dáte doprava, dále přes most přes řeku Berounku, za mostem doprava a po 50 metrech doleva. Pak už jen obcí nahoru k hradu.

Cesta na kole

V okolí Karlštejna vede celá řada turistických tras nebo je možné projet se po silnicích a objevovat krásy CHKO Český Kras. Na nádvoří hradu jsou pak u III. hradní brány umístěny stojany na odstavení Vašeho kola.


Webová stránka​

www.hrad-karlstejn.cz


Ceník / Vstupné​

od 50 Kč


Otevírací doba​

9.30–17.30

Hrad Karlštejn
Hrad Karlštejn

Pokračovat ve čtení:​

Cesta autem

Při cestě na Karlštejn autem je nejlepší vyrazit z Prahy po D5 směr Plzeň (exit 10 – Loděnice) a dále po ukazatelích přes obce Bubovice, Hlásná Třebaň až do Karlštejna. Stejnou cestu je možné využít také při cestě z Plzně po D5 ale v opačném směru. Od exitu 10 – Loděnice je již cesta stejná.

Posvátné prostory hradu včetně kaple sv. Kříže

Okruh prochází východním křídlem Císařského paláce, horním patrem Mariánské věže a Velkou věží. Nabízí ke zhlédnutí historicky nejcennější prostory hradu Karlštejna, které patří mezi světové unikáty. (Malá hradní obrazárna se sbírkou grafiky, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kaple sv. Kateřiny, bývalá sakristie, visutý věžní most, Hradní lapidárium, Velká obrazárna, pracovna architekta Josefa Mockera, věžní schodiště s nástěnnými malbami ze 14. století, kaple sv. Kříže). Vzhledem k široké a pro děti náročné tematické náplni II. okruhu (křesťanství, symbolika, duchovno, víra, nástěnné malby…) nedoporučujeme návštěvu dětem do 7 let, kterým není výklad přizpůsoben a pro něž je prohlídka dlouhá. 2. prohlídková trasa je realizována pouze s průvodcem.

Soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV

Okruh zahrnuje historické interiéry dvou pater Císařského paláce a spodních podlaží Mariánské věže s cenným vybavením ze 14.–19. století. (Dvořenínská síň, Rytířský sál s kaplí sv. Mikuláše, Mariánské nádvoří, renesanční interiéry děkanství, Karlova ložnice s kaplí sv. Václava, Audienční síň, Královský sál předků a Hodovní síň, dále Hradní pokladnice, Klenotnice, bývalé hradní vězení v přízemí Mariánské věže). Na této trase je rovněž vystavena kopie české Svatováclavské koruny. Volně přístupná je Studniční věž s 78 m hlubokou hradní studnou s dochovaným unikátním systémem vytahování vody ze studny. 1. okruh je realizován pouze s průvodcem.

Video:​


Karlštejn hrad, Hrad Karlštejn, Karlštejn okruhy, Karlštejn vstupné, Karlštejn zajímavosti.


KRAJ

Středočeský kraj


ADRESA

Karlštejn 172
267 18 Karlštejn


GPS souřadnice​

49.9391167N
14.1882903E


Karlštejn hrad


Hrad Karlštejn


Karlštejn okruhy


Karlštejn vstupné


Karlštejn zajímavosti


Kam na hrad


Autokemp Karlštejn


Karlštejn hrad, Hrad Karlštejn, Karlštejn okruhy, Karlštejn vstupné, Karlštejn zajímavosti.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit