Hrad Kašperk

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Hrad Kašperk se nachází v malebném koutu Šumavy u nedalekých, 3 km vzdálených, Kašperských Hor. Jedná se o nejvýše položený královský hrad v Čechách (886 m n. m.). Poznejte krásy a tajemství tohoto jedinečného místa a jeho okolí.

Prohlídka Život na hradě

Prohlídka začíná v horní části nádvoří před bývalým padacím mostem. Kapacita prohlídky je max 32 osob. Délka trvání prohlídky je přibližně 60 min. Na tento okruh můžete vzít i svého psa, pokud je velký pouze tak, že se vejde do tašky!

Trasa zahrnuje:

Návštěvu purkrabství s výkladem zaměřeným na hospodářský život Na hradě včetně přípravy jídla. Prohlídku zříceniny hradního paláce s erby držitelů hradu. Prohlídku východní věže, např. s výkladem o očistě a hygieně ve středověku nebo návštěvou prostoru bývalé hradní kaple. Vyhlídku z 5. patra východní věže. Způsoby poznávání historie. Na závěr prohlídky unikátní videoprojekce s naší představou o životě na středověkém hradě.

Občerstvení

Na čepu na vás čeká příjemný výběr piv spjatých se Šumavou. Naší specialitou je originální výčepní pivo Šplhavec 10° uvařené v Kašperskohorském pivovaru, a to výhradně pro hrad Kašperk. Název piva ostatně odkazuje na bájné hradní strašidlo. Dále to je vimperský ležák Král Šumavy nebo polotmavý Klostermann 13° ze Strakonic.

Pronájem hradních prostor

Vhodné pro pořádání společenského programu s šermíři, hudebníky, tanečníky, kejklíři a samozřejmě občerstvením,pří­padně jen pro uspořádání samotného rautu. Možné jsou i další aktivity zájemce, které nebudou ohrožovat hodnoty kulturní památky. Součástí ceny za pronájem hradu je i komentovaná prohlídka hradu.


Webová stránka​

www.kasperk.cz


Ceník / Vstupné​

125 Kč


Otevírací doba​

10:00 – 17:00

Hrad Kašperk
Hrad Kašperk

Pokračovat ve čtení:​

Divadlo Kašpar na Kašperku

V roce 2020 se spolek Kašpar navrátil na scénu do prostor bývalého hradního paláce, kde se odehrál Macbeth od Williama Shakespeara v režii Jakuba Špalka. I pro rok 2021 pro vás připravují shakespearovské hry, jež se znovu odehrají v unikátním prostředí mezi hradními věžemi.

Pověsti Lesní matka

Nějaká selka ze Žlíbku poslala své děti, děvčátko a chlapce, do Kašperských Hor, aby odnesly nějaké věci její sestře. Šly dlouho, zatím vyšel měsíc a v jeho světle děti poznaly, že stojí zase na cestě s buky, odkud prve vyšly. Zkusily jinou pěšinu, ale ta je tam přivedla zase. To už byla úplná tma.Děti začaly volat o pomoc. Najednou spatřily, jak ze tmy lesa vystupuje podivná bytost. Prastará žena vysoké postavy, místo vlasů šedivý lišejník. Na sobě měla oděv z mechu a březové kůry.

Parkoviště

Kousek od hradu (1,5 km) pro vás máme připravené velké zpoplatněné parkoviště.

Prohlídka stavba hradu

Prohlídka začíná v horní části nádvoří před bývalým padacím mostem. Kapacita prohlídky je max 25 osob. Délka trvání prohlídky je přibližně 55 min.

Trasa zahrnuje:

Hradní parkán s netradiční prezentací obrazů z dějin hradu. Přízemí východní věže s ukázkami pracovních nástrojů a ukázkou Opracování kamenného ostění. Prohlídku zříceniny hradního paláce. Prohlídku západní věže, kde se přímo před zraky návštěvníků a Současně kolem nich postaví, vybaví nábytkem a nakonec zanikne Středověká komnata. Vyhlídku z 5.patra západní věže z prostor dochované unikátní cihlové helmice. Na tento okruh můžete vzít i svého psa, pokud je velký pouze tak, že se vejde do tašky!

Svatby na Hradě Kašperk

Svatební obřady na Kašperku probíhají ve venkovních i vnitřních prostorách hradního areálu. Poplatek za obřad na hradě je 3.500,– Kč, kapacita vnitřních prostor v expozičních prostorách purkrabství se pohybuje do výše 50-ti osob. V ceně poplatku za obřad na hradě je započtena i láhev sektu na přípitek. V případě zájmu je možné uskutečnit svatební obřad i na hradním nádvoří.

Historie Hradu Kašperk

Střežit zemskou hranici s Bavorskem, ochránit významné naleziště zlata a zabezpečit důležitou obchodní trasu tzv. Zlaté stezky. To jsou tři důvody, které vedly římského císaře a českého krále Karla IV. v roce 1356 k vybudování hradu Kašperk na severovýchodním výběžku kopce Ždánova.

Obdélný palác a na něj napojené obytné věže představují samostatné hradní jádro, které je obehnáno souvislým opevněním. Na hradní jádro se napojuje i hradní nádvoří, sloužící jako hospodářské zázemí. Tato podoba hradu z druhé poloviny 14. století byla ještě upravována různými přestavbami, především v průběhu století následujícího.

Divadelní spolek Pachmajr

Spolek Pachmajr vznikl jako výsledek dlouhodobé prokrastinace a lenosti přijít s kvalitním programem na Velikonoce roku 2015. Prvním impulzem tedy byla absence kvalitní kultury a rámcová znalost českých dějin, konkrétně středověké hry Mastičkář.

Pověsti Šplhavec

Nějaký poutník zašel jednou do hradní věže, že tam přenocuje. Ranec si dal pod hlavu, hůl do kouta a spal. O půlnoci ho vzbudil rámus, podíval se z okna a uviděl, jak nad ním nahoře šplhá po zdi věže bílé strašidlo. Zavolal: „Hej, ty, pojď dolů!“ Strašidlo se na zdi okamžitě otočilo a lezlo hlavou dolů směrem k oknu. Chlapík viděl bílou lebku, prázdné oční důlky. Na nic nečekal, nechal ranec s holí ležet a pádil ven. Nedoběhl daleko, dostal ránu do zad a zůstal ležet. Z leknutí se už nikdy nevzpamatoval, zapomněl, jak se jmenuje i odkud přišel.

Video:​


Hrad Kašperk, Kašperk Hrad, Kašperk Šumava, Kašperk otevírací doba, Ubytování Hrad Kašperk.


KRAJ

Plzeňský kraj


ADRESA

Žlíbek 55
341 92 Kašperské Hory


GPS souřadnice​

49.1660328N
13.5646764E


Hrad Kašperk


Kašperk Hrad


Kašperk Šumava


Kašperk otevírací doba


Ubytování Hrad Kašperk


Kam na hrad


Hrad Český Šternberk


Hrad Kašperk, Kašperk Hrad, Kašperk Šumava, Kašperk otevírací doba, Ubytování Hrad Kašperk.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit