Hrad Lukov

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Hrad Lukov najdete v malebné přírodě. V současné době se o provoz a postupnou památkovou obnovu hradu stará Spolek přátel hradu Lukova. Hrad se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 2 km nad obcí Lukov nedaleko Zlína. Výlet na hrad je nenáročný a zvládnete je i s dětmi.

Stručná historie

Počátky hradu Lukova sahají do první třetiny 13. století. Z této doby pochází fragmenty kamenných prvků, které dokládají působení kameníků významné velehradské stavební huti. Je nepochybné, že hrad byl v této době v držení královské koruny, přestože na počátku 14. století jej nacházíme v držení mocného rodu Šternberků, o čemž svědčí zmínka z roku 1332.


Webová stránka​

www.hradlukov.cz


Ceník / Vstupné​

od 50 Kč


Otevírací doba​

celoročně

Hrad Lukov
Hrad Lukov

Pokračovat ve čtení:​

KRÁLKY

Mocné hrubozrnné skály jsou přírodní památkou o rozloze 2,53 ha. Největší skála má při dolním okraji délku 38 metrů a dosahuje výšky 10 metrů. Lokalita je opředena řadou pověstí, z nichž jedna vypráví o tom, že zde zasedalo lovčí právo.

SKÁLY POD HRADEM

Mohutné skalní útvary na severozápadním úbočí hradu a tvořily jeho přirozené přírodní opevnění. Řadu let jsou vyhledávané horolezci, kteří zde naleznou několik desítek výstupových cest. Přístup od hradu: Po jižním valu cca 200 m, západním příkopem až ke skalám. Lze využít značeného druhého okruhu naučné stezky areálem hradu.

VALDŠTEJNŮV DUB

Mohutný rozvětvený dub roste na jižním úbočí hradu a je památným stromem. Jeho stáří je odhadováno minimálně na 300 let. Podle pověsti ho zasadil slavný vojevůdce a někdejší majitel hradu Albrecht V. E. z Valdštejna. V roce 2011 byl odborně ošetřen a jeho okolí je členy Spolku přátel hradu Lukova pravidelně udržováno.

Nabídka vzdělávacích aktivit pro žáky

Prohlídka hradu Lukova s průvodcem (obsahem prohlídky je historie, stavební vývoj, regionální zajímavosti a pověsti). Pronájem učebny v Domě Rudolfa Matouše pro vlastní vzdělávací aktivity (zde je možnost vícedenního pobytu s možností ubytování – k dispozici je 17 lůžek).

Vzdělávací programy:
Archeologie – věda studující život v minulosti
Stromy kolem hradu
Život v pravěku
Po stopách lukovských pověstí
Zahrádka hradní paní
Jak to bylo na Lukovsku s prvními bramborami (zážitkový program i pro vetší počet dětí)“
Ptáci nad hradem a na hradě
Zachraň mravence – program zaměřený na hmyz
Z pověsti do pověsti – okruh kolem areálu hradu zaměřený na hradní pověsti (v ceně papírový skládací průvodce)

Video:​


KRAJ

Zlínský kraj


ADRESA

Lukov 38
763 17 Lukov


GPS souřadnice​

49.3031661N
17.7400544E


Lukov hrad


Hrad Lukov


Zřícenina hradu Lukov


Kam na hrad


Tipy kam na výlety


Hrad Lukov, Zřícenina hradu Lukov.


Tipy kam na výlet

Mohlo by se vám líbit