Hrad Lukov

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Hrad Lukov najdete v malebné přírodě. V současné době se o provoz a postupnou památkovou obnovu hradu stará Spolek přátel hradu Lukova. Hrad se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 2 km nad obcí Lukov nedaleko Zlína. Výlet na hrad je nenáročný a zvládnete je i s dětmi.

Stručná historie

Počátky hradu Lukova sahají do první třetiny 13. století. Z této doby pochází fragmenty kamenných prvků, které dokládají působení kameníků významné velehradské stavební huti. Je nepochybné, že hrad byl v této době v držení královské koruny, přestože na počátku 14. století jej nacházíme v držení mocného rodu Šternberků, o čemž svědčí zmínka z roku 1332.


Webová stránka​

www.hradlukov.cz


Ceník / Vstupné​

od 50 Kč


Otevírací doba​

celoročně

Hrad Lukov
Hrad Lukov

Pokračovat ve čtení:​

KRÁLKY

Mocné hrubozrnné skály jsou přírodní památkou o rozloze 2,53 ha. Největší skála má při dolním okraji délku 38 metrů a dosahuje výšky 10 metrů. Lokalita je opředena řadou pověstí, z nichž jedna vypráví o tom, že zde zasedalo lovčí právo.

SKÁLY POD HRADEM

Mohutné skalní útvary na severozápadním úbočí hradu a tvořily jeho přirozené přírodní opevnění. Řadu let jsou vyhledávané horolezci, kteří zde naleznou několik desítek výstupových cest. Přístup od hradu: Po jižním valu cca 200 m, západním příkopem až ke skalám. Lze využít značeného druhého okruhu naučné stezky areálem hradu.

VALDŠTEJNŮV DUB

Mohutný rozvětvený dub roste na jižním úbočí hradu a je památným stromem. Jeho stáří je odhadováno minimálně na 300 let. Podle pověsti ho zasadil slavný vojevůdce a někdejší majitel hradu Albrecht V. E. z Valdštejna. V roce 2011 byl odborně ošetřen a jeho okolí je členy Spolku přátel hradu Lukova pravidelně udržováno.

Nabídka vzdělávacích aktivit pro žáky

Prohlídka hradu Lukova s průvodcem (obsahem prohlídky je historie, stavební vývoj, regionální zajímavosti a pověsti). Pronájem učebny v Domě Rudolfa Matouše pro vlastní vzdělávací aktivity (zde je možnost vícedenního pobytu s možností ubytování – k dispozici je 17 lůžek).

Vzdělávací programy:
Archeologie – věda studující život v minulosti
Stromy kolem hradu
Život v pravěku
Po stopách lukovských pověstí
Zahrádka hradní paní
Jak to bylo na Lukovsku s prvními bramborami (zážitkový program i pro vetší počet dětí)“
Ptáci nad hradem a na hradě
Zachraň mravence – program zaměřený na hmyz
Z pověsti do pověsti – okruh kolem areálu hradu zaměřený na hradní pověsti (v ceně papírový skládací průvodce)

Video:​


KRAJ

Zlínský kraj


ADRESA

Lukov 38
763 17 Lukov


GPS souřadnice​

49.3031661N
17.7400544E


Lukov hrad


Hrad Lukov


Zřícenina hradu Lukov


Kam na hrad


Tipy kam na výlety


Hrad Lukov, Zřícenina hradu Lukov.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit