Hrad Pecka

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Hrad Pecka sloužil původně k ochraně zemské hranice a zlatých dolů u obce Stupná, kde se těžilo po celý středověk. Měl dvě obranné věže propojené hradební zdí a jeden obytný palác v jižní části nádvoří. Kolem hradu byl vyhlouben příkop, takže přístup byl možný pouze přes padací most.

Historie hradu

První písemná zmínka o hradu Pecka je z roku 1322. Jako jeho majitel je uváděn Budivoj z Pecky. Hrad sloužil původně k ochraně zemské hranice a zlatých dolů u obce Stupná, kde se těžilo po celý středověk. Měl dvě obranné věže propojené hradební zdí a jeden obytný palác v jižní části nádvoří. Kolem hradu byl vyhlouben příkop, takže přístup byl možný pouze přes padací most.

Obrazárna

Místnost je pojata jako renesanční obrazárna. Portrét španělské královny Markéty Rakouské upozorňuje na Harantovu cestu ke španělskému dvoru, kterou podniknul v letech 1614 až 1615.

Bývalý rytířský sál

Bývalý rytířský sál nyní funguje také jako oddací a koncertní síň. Umístěna je v něm stálá výstavka sakrálního umění.


Webová stránka​

www.hradpecka.cz


Ceník / Vstupné​

od 50 Kč


Otevírací doba​

od dubna do září

Hrad Pecka
Hrad Pecka

Pokračovat ve čtení:​

Pronájmy prostor

Hrad nabízí prostory pro pořádání oslav, seminářů, školení a dalších akcí pro středně velké skupiny.

Pracovana Kryštofa Haranta

Interiérové vybavení první místnosti vychází ze zachovaného popisu Harantovy pracovny. Kromě renesančního nábytku jsou zde k vidění i dobové hudební nástroje. Na snímku předchůdce klavíru klavichord.

Krkonošská jizba

Hlavním zdrojem obživy obyčejných lidí v Podkrkonoší bylo zpracování lnu. Úprava zahrnovala lámání na trdlici, česání na vochlích a hřebenech, spřádání na kolovratu a namotávání hotových vláken na motovidla. Z lněných nití se na tkalcovském stavu tkalo plátno, které se v Podkrkonoší zdobilo modrotiskem.

Harantovské sklepy

Prohlídkový okruh Harantovské sklepy dává nahlédnout do každodenního života hradu za působení Kryštofa Haranta. Vychází z dobových dokumentů, především ze soupisu Harantova majetku z roku 1621, a přibližuje nejen tehdejší zásobování zámku, uskladňování potravin a přípravu jídla, ale také stravování a hygienu Harantovy rodiny. Kromě vinného a pivního sklepu a spižíren je v expozici naznačena také hodovní síň Veselka a láznička. Prohlídka je doplněna o středověkou mučírnu.

Video:​


Hrad Pecka, Pecka Hrad.


KRAJ

Královéhradecký kraj


ADRESA

Pecka 1
507 82 Pecka


GPS souřadnice​

50.4789472N
15.6045044E


Hrad Pecka​


Pecka Hrad


Kam na hrad


Hrad Kokořín


Hrad Pecka, Pecka Hrad.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit