Hrad Špilberk

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Hrad Špilberk má otevřeno od 9.00 do 17.00 hodin. V letních měsících i v pondělí. Na hradě Špilberku nečekejte klasický prohlídkový okruh po komnatách s portréty dávných majitelů. Špilberk byl totiž přebudován na pevnost a dnes je sídlem muzea. Proto zde kromě expozic a výstav můžete navštívit kasematy, jihozápadní bastion a rozhlednu. Na hrad se dostanete různými cestami, stačí vždy mířit nahoru. Vyrazit můžete z ulic Husovy, Pellicovy, Gorazdovy nebo Údolní.

ZVONKOHRA

Seznam skladeb, které v současné době můžete slyšet: 9:00 O sole mio, 10:00 Po starých zámeckých schodech, 11:00 Triumfální pochod z opery Aida, 12:00 Moravo, Moravo, 13:00 Lásko, bože lásko, 14:00 Nabucco, 15:00 Love me tender, 16:00 Čechy krásné, Čechy mé, 17:00 Óda na radost, 18:00 Valčík na rozloučenou, 19:00 Malá noční hudba. Zvonkohra je instalována na velkém nádvoří, kde vytváří nad hradní studnou výrazný prvek.

ROZHLEDNA

Nejkrásnější výhled na město Brno je na Špilberku na rozhledně. Rozhlednase se nachází v nárožní věžici ve východní části hradu.


Webová stránka​

www.spilberk.cz


Ceník / Vstupné​

od 50 Kč


Otevírací doba​

celoročně
úterý až neděle
od 9:00 do 17:00

Hrad Špilberk
Hrad Špilberk

Pokračovat ve čtení:​

PROHLÍDKOVÉ TRASY

Kasematy

Kasematy, jaké jsou na Špilberku, jen tak nikde nenajdete. Systém dlouhých temných chodeb přitom vznikl až v době baroka, kdy se hrad Špilberk měnil na pevnost. Původně chodby sloužily jako úkryt pro vojsko v době obléhání, později však prosluly jako jeden z nejtěžších žalářů v Evropě

Chrám kamene

Uvnitř východního opevnění se vám otevírá “chrám” plný kamenných svědků brněnské historie.

Jihozápadní bastion

Jihozápadní bastion vznikl v rychlosti, během pouhých dvou let, aby byl Špilberk připraven na návrat dobyvačných Švédů k Brnu v květnu 1645. Měl ubránit západní část hradu, kde dosud byly jen malé kamenné bašty renesanční hradby. Právě od západu přitom Špilberk čelil největšímu náporu švédských vojsk. Navštivte vnitřek bastionu, impozantní ukázku pevnostního stavitelství, díky níž se Brno ubránilo a kterou Napoleon o mnoho let později raději vyhodil do povětří.

OBČERSTVENÍNA HRADĚ

Babinský bistro

Babinský bistro na Špilberku. Sice si vyšlápnete kopeček, ale bude stát za to. Snaží se všechno dělat poctivě a srdcem. Můžete si zde dát pečený kváskový chleba, domácí paštiku, domácí koláčky, víno od Plačka, pivo od Bernarda nebo kávu Bar speciale od Juliuse Meinla a mnoho dalšího.

Café Špilberk

Café Špilberk je nekuřácká kavárna, kterou naleznete v areálu hradu Špilberk v jižním křídle naproti dělům. Otevřena je denně od 9:00 do 21:00.

Hradní vinárna Špilberk

Hradní restaurace a vinárna Špilberk nabízí vynikající českou kuchyni v moderním pojetí. Specialitou jsou degustační menu z moderní české kuchyně. Pro menší společnosti nabízí i Hradní hostinu servírovanou na mečích a porcovanou přímo před hosty u stolu. Vinný lístek uspokojí všechny milovníky moravských vín.

Video:​


Špilberk hrad, Špilberk Brno, Kudy na Špilberk, Jak se dostat na Špilberk, Hrad Špilberk zajímavosti.


KRAJ

Jihomoravský kra


ADRESA

Špilberk 210/1
662 24 Brno


GPS souřadnice​

49.1944522N
16.5995939E


Špilberk hrad


Špilberk Brno


Kudy na Špilberk


Jak se dostat na Špilberk


Hrad Špilberk zajímavosti


Kam na hrad


Tipy kam na výlety


Špilberk hrad, Špilberk Brno, Kudy na Špilberk, Jak se dostat na Špilberk, Hrad Špilberk zajímavosti.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit