Hrad Točník

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Hrad Točník je posledním typem českých hradů, který má potlačeny obranné prvky, upřednostňuje rezidenční účel a stojí na rozhraní mezi hradem a zámkem. Na hradě a v jeho bezprostředním okolí žije, kromě medvědů Agaty a Martina, řada domácích zvířat.

Volná prohlídka hradu

Návštěvníci se vydávají hradem bez průvodce s tištěnými texty a mapou. Texty jsou k dispozici v osmi jazycích v pokladně hradu. Délka prohlídky není omezena.

Historie

Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který poškodil hrad Žebrák v roce 1395. Nedlouho poté si tedy začal král stavět honosnější a pohodlnější hrad Točník na vyvýšenějším místě vzdáleném od Žebráku sotva 500 m. Točník byl vystavěn zřejmě v letech 1398–1401 na témže skalním hřebeni křemencového valu o sto metrů výše než Žebrák. Již v roce 1400 nechal Václav IV. na Točník převézt a uložit část královského pokladu.

Prohlídka hradu s průvodcem

Komentovaná prohlídka s průvodcem je možná (bez objednání) pouze v červenci a v srpnu a to každou celou hodinu (10.00–17.00).


Webová stránka​

www.hrad-tocnik.cz


Ceník / Vstupné​

od 80 Kč


Otevírací doba​

út–ne
9.00–18.00

Hrad Točník
Hrad Točník

Pokračovat ve čtení:​

Zvířata na hradě

Na hradě Točník a v jeho bezprostředním okolí žije, kromě medvědů Agaty a Martina, řada domácích zvířat, na hradě králíci, kachny a prase Čučo, v sadu pod hradem stádo koz a ovcí a prase Ludvík, osazenstvo se samozřejmě proměňuje, jak je v životě běžné.

Video:​


KRAJ

Středočeský kraj


ADRESA

Točník 1
267 51 Točník


GPS souřadnice​

49.8906097N
13.8872011E


Točník hrad​


Hrad Točník


Točník a Žebrák


Točník medvědi


Hrad s medvědy


Kam na hrad


Hrad Český Šternberk


Točník hrad, Hrad Točník, Točník a Žebrák, Točník medvědi, Hrad s medvědy.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit