Kam do přírody
Tipy na výlety každý den!

Klánovický les v Praze

Tipy: KAM DO PŘÍRODY

Klánovický les v Praze nabízí několik značených turistických stezek a nachází se zde dva cyklistické okruhy. Zajímavá je také naučná stezka Klánovickým lesem. Les je součástí přírodního parku Klánovice-Čihadla. Na jeho území se nachází přírodní rezervace Klánovický les ‒ Cyrilov a přírodní památka Prameniště Blatovského potoka.

Klánovický les v Praze, Klánovický les výlet, Klánovický les trasa, Klánovický les houby, Klánovický les procházka.
Klánovický les v Praze

Více informací:

Klánovický les v Praze

Klánovický les se nachází na východním okraji Prahy na území městských částí Horní Počernice, Újezd nad Lesy a Klánovice a obcí Úvaly, Šestajovice a Jirny.

Opuštěné vesnice

Na území lesa se nacházely čtyři vesnice, a to Hol, Lhota nad Úvalem, Slavětice a Žák. Na vesnicích se silně podepsala třicetiletá válka (1618–1648) a následné epidemie a hladomor, který měla na svědomí také zdejší málo úrodná pole. Z vesnic postupně odcházeli obyvatelé a časem zcela zanikly. Pozůstatky zaniklých vísek jsou dodnes patrné z terénních depresí ‒ vystupující muldy jsou zasypané pozůstatky tehdejších staveb. Zachovala se zde také středověká, kameny roubená studna nebo hráz starého rybníka. Na místě opuštěných vesnic byly později na obranu před lupiči, kteří zde měli svá útočiště, postaveny myslivny.

Klánovické rybníky

Na území lesa se nacházelo a nachází několik rybníků. K rybníkům, které zanikly společně se středověkými vesnicemi, patří Holský rybník, na jehož břehu se rozkládala vesnice Hol. Poslední zmínka o Holském rybníku je v josefinském katastru z roku 1785. V důsledku výstavby dráhy byly vypuštěny další rybníky Žák a Slavětický, z něhož se dodnes dochovala masivní hráz. Pozůstatkem jednoho z vypuštěných rybníků jsou Blatovské tůně.

Klánovice

V roce 1874 koupil část lesa Václav Klán a o 4 roky později tu začal stavět první domky pro letní bydlení. Nová osada byla nazvána po svém zakladateli Klánovice. V roce 1883 zde byla otevřena zastávka státní dráhy Jirny a začalo se s masivní výstavbou. V roce 1911 zde byla postavena kaple Matky Boží, zavedeno osvětlení a otevřena pošta. Už před začátkem 1. světové války byly Klánovice uměleckým a sportovním centrem a nejoblíbenější vilovou čtvrtí v okolí Prahy. Nacházelo se zde 90 vil, 5 restaurací a velký pension. Po 1. světové válce nastal v Klánovicích další velký rozvoj a v říjnu 1920 byly prohlášeny za samostatnou obec.

Klánovický les výlet, Klánovický les trasa, Klánovický les houby, Klánovický les v Praze, Klánovický les procházka.

INFORMACE

Webová stránka

Ceník / Vstupné

Zdarma

Otevírací doba

Celoročně

Region

Hlavní město Praha

Adresa

190 14 Praha 9
V Jehličině 391

GPS souřadnice

50.0929244N
14.6408972E

Klánovický les výlet, Klánovický les trasa, Klánovický les houby, Klánovický les v Praze, Klánovický les procházka.

Klánovický les výlet

Klánovický les trasa

Klánovický les houby

Klánovický les procházka

Klánovický les v Praze

Klánovický les výlet, Klánovický les trasa, Klánovický les houby, Klánovický les v Praze, Klánovický les procházka.

Mohlo by se vám líbit

Zanechat komentář

* Používáním tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich dat na tomto webu.

Web využívá cookies Souhlasím : číst více