Kozí hrádek Sezimovo Ústí

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Kozí hrádek Sezimovo Ústí lze jej navštívit pěšky, na kole i automobilem. Návštěvníkům nabízí nejen prohlídku historického areálu, ale také komiksovou naučnou stezku pro malé i velké, která vede v blízkém okolí. Společně s blízkou lesní restaurací s venkovním dětským hřištěm nabízí areál Kozího hrádku dostatečné zázemí pro příjemnou turistickou zastávku a odpočinek, ale i pro konání mnoha kulturních a společenských akcí.

Historie Kozího hrádku

Kozí hrádek je nejpamátnějším hradem Táborska. Z dochovaných pramenů není známo, kdy byl postaven. Nejstarší zprávy jsou až z roku 1377, kdy byl jeho majitelem Vlček z Kozího. Později byl Kozí hrádek vlastnictvím pánů z Hardeka a Jindřicha z Hradce. Roku 1406 ho získal Vilém z Újezda, ale za 2 roky zemřel, a tak se stal majetkem jeho synů Ctibora a Jana. Svůj největší význam získal Kozí hrádek pobytem mistra Jana Husa, největší osobnosti českého reformního hnutí.

Naučná stezka okolo Kozího hrádku

Po okolí národní kulturní památky Kozí hrádek vede 850 metru dlouhá naučná stezka. Na trase naleznete deset informačních panelu, z nichž pět je věnováno historii i současnosti Kozího hrádku, pět z nich pak životu a dílu Mistra Jana Husa, který zde nalezl útočiště poté, co na něj byla v Praze uvalena klatba. Informace jsou podávány populárně naučnou formou, panely jsou řešeny tak, aby oslovily co nejširší veřejnost.

Stručný vysvětlující text pro dospělé doplňuje centrální obrázek s popisky a kratšími texty pro děti, ve spodní části panelu je k tématu umístěn komiksový strip. Pod panelem je instalován interaktivní prvek pro nejmenší. Trasa je středně náročná, je určena jen pro pěší.

Rodný dům Václava Kaplického

V Sezimově Ústí, nedaleko Kozího hrádku, v místě zvaném Červený Dvůr, asi 1 km při silnici od Kozího hrádku do Měšic u Tábora se dne 28. 8. 1895 narodil významný český spisovatel, prozaik a publicista Václav Kaplický.


Webová stránka​

www.kozi-hradek.cz


Ceník / Vstupné​

od 30 Kč


Otevírací doba​

od května do září

Kozí hrádek Sezimovo Ústí
Kozí hrádek Sezimovo Ústí

Video:​


KRAJ

Jihočeský kraj


ADRESA

Samota 196
39102 Sezimovo


GPS souřadnice​

49.3898372N
14.7229983E


Kozí hrádek


Sezimovo Ústí


Václav Kaplický


Kozí hrádek Sezimovo Ústí


Naučná stezka Kozí hrádek


Kam na procházku


Tipy kam na výlety


Kozí hrádek, Sezimovo Ústí, Václav Kaplický, Kozí hrádek Sezimovo Ústí, Naučná stezka Kozí hrádek.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit