Krčský les

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Krčský les je označován také jako Kunratický les. Les s převahou dubů a smrků nabízí hustou síť stezek a několik dětských hřišť. Les je oblíbeným místem pro rodiče s dětmi, běžce i cyklisty. Najdete zde okružní trasu vedoucí převážně po značené cyklotrase, která je vhodná i pro kočárky. Kunratický les patří k největším zeleným plochám v Praze.

Více informací:

Krčský a Kunratický les

Krčský a Kunratický les se nachází na území čtyř katastrů a je „ostrůvkem“ uprostřed husté městské zástavby a panelových sídlišť. Lesem prochází několik značených turistických tras i cyklotras. Nachází se zde dětská hřiště, altány, velké množství laviček, piknikové místo s veřejným ohništěm a naučná stezka s lesnickou tématikou. 

Muflon obecný

V Kunratickém lese můžeme jako v jediném pražském lese spatřit muflona. Muflon, jehož domovinou je Korsika a Sardinie, byl v Čechách vysazen ve 2. polovině 19. století. V šedesátých letech minulého století byl vysazen přímo v Kunraticích. Mufloni žijí ve skupinách a vyhovují jim extrémní svahy s vystupujícími skalkami. Jejich znakem jsou vyvinuté rohy, které samci používají při soubojích. V Kunratickém lese bohužel mufloni způsobují problémy – decimují veškeré byliny a zmlazující se stromy.

Metasekvoje

Metasekvoje je jehličnatý opadavý strom, který je považován za žijící fosílii. Dlouho byla pokládána za vymřelou v třetihorách, a to až do roku 1949, kdy byla americkou expedicí přivezena z Číny do Evropy její semena. Nalezneme ji v botanických zahradách a arboretech. Kunratický exemplář je proto skutečnou raritou.

Zřícenina hradu Nový Hrad

Nový hrad (zv. také Wenzelstein) byl postaven stavitelem Křížem v letech 1410–1412 pro krále Václava IV., který si jej nechal zbudovat jako soukromé sídlo. V roce 1419 zde také zemřel. O rok později byl hrad obléhán a dobyt husity. Zbytky husitského obléhacího tábora jsou v okolí hradu dodnes patrné. Ještě roku 1881 se zde tyčily až 5 m vysoké hradní zdi, které však byly pobořeny, aby nelákaly tolik návštěvníků plašících zvěř. V letech 2012–2013 proběhla výstavba nového dřevěného mostku přes hradní příkop a také kompletní sanace zdiva hradu.

Sekvojovec obrovský

V bývalé kunratické lesní školce roste několik exemplářů sekvojovce obrovského. Je to jehličnatý stálezelený strom impozantních rozměrů. Jako nejmohutnější živý organismus na světě dorůstá výšky až 80 m. Sekvojovec obrovský se dnes přirozeně vyskytuje pouze na západních svazích Sierry Nevady v Kalifornii, v Evropě byl však dříve hojně vysazován jako okrasná dřevina.

Les Krč, Les v Krči, Krčský les, Lesy v Krči.

Krčský les, Les Krč, Les v Krči, Lesy v Krči
Krčský les

INFORMACE

Webová stránka

Ceník / Vstupné

Zdarma

Otevírací doba

Celoročně

Region

Hlavní město Praha

Adresa

148 00 Praha
Krále Václava IV. 406

GPS souřadnice

50.0275781N
14.4719811E

Les Krč, Les v Krči, Krčský les, Lesy v Krči.

Les v Krči

Krčský les

Lesy v Krči

Les Krč, Les v Krči, Krčský les, Lesy v Krči.

Mohlo by se vám líbit

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Souhlasím : číst více