Naučná stezka Olšina

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Naučná stezka Olšina – Děti na stezce mohou sbírat informace o přírodě, například překreslováním reliéfů na infosystému stezky na papír. Na stezce si můžete vyzkoušet, jak se cítí ptáci v ptačím hnízdě a další hry spojené s přírodou. Lokalitu okolo Olšiny je možné poznávat i za přítomnosti lesního pedagoga, který podá vyčerpávající výklad o okolní přírodě. Naučná stezka je tematicky rozdělena do osmi úseků dle typu prostředí, kterými zrovna procházíte. Před návštěvou si radši ještě ověřte, jestli je stezka otevřená.

Hráz rybníka

Jdeme po silnici, míjíme rybářskou baštu s muzejní expozicí a pomalu se dostáváme na hráz rybníka se stromořadím, hrázním domkem a překrásnými výhledy. Překročíme suchý přepad rybníka, obtočnou stoku a pastvinami pokračujeme k nástupnímu bodu u infocentra (úsek A).

Louky a pastviny

Obklopeni polem, pastvinou a nádhernými výhledy se vydáváme směrem k hrázi po stávající silnici se sníženou rychlostí. Překročíme železniční přejezd, rozhlédneme se po rybníku a potkáme první domy. Dostáváme se do dalšího nástupního místa, které nám poskytne veškeré údaje o trase, umožní posezení a návštěvníkům, kteří sem nepřijeli vlakem, umožní zaparkovat.

Lesní cesta

Od totemu u rybářské chaty jdeme stávající lesní cestou s případnými infopanely směrem z lesa. Projdeme přes vlakový přejezd a dostaneme se nad pole u silnice s nádhernými výhledy a panoramatickým kukátkem. Zde je také jedno z dalších nástupních míst, zejména pro obrácený směr chůze pro turisty jdoucí po červené turistické stezce.


Webová stránka​

www.vls.cz


Ceník / Vstupné​

zdarma


Otevírací doba​

celoročně

Naučná stezka Olšina
Naučná stezka Olšina

Pokračovat ve čtení:​

Suchý les

Vysokým lesem směřujeme po pěšině k louce, kterou obejdeme krajem lesa březovým hájem s travinami. Pokračujeme vysokým lesem s borůvčím směrem k potoční nivě, která nás nadchne zejména v jarních měsících. Následuje hustý nízký les a lužní louky. Opět vysokým lesem se dostaneme na vyhlídku skrytou v rákosí. Pokračujeme po pěšině k rybářské chatě.

Mokřad

Překročíme několik potůčků a dostaneme se ke zvýšené vyhlídce s výhledy do rašelinišť s osamocenými stromy. Pokračujeme po stezce a potkáme rozhlednu dobrodruhů, ke které se dostaneme po kůlech, nebo třeba budku „pro ptáky“, v té můžeme posedět a vychutnat si přírodu a výhledy. Stezka pokračuje okolo vrbových porostů směrem k potoční nivě dalšího přítoku a následně vstoupíme do lesa.

Mokrý les

Vstupujeme do lesa, kde se střídají sušší a mokřejší místa, ta občas překračujeme chodníkem. Najednou se nám otevírá průhled směrem k rybníku s vyhlídkou. Po odpočinku pokračujeme loukou a nivním lesem s popadanými stromy na další vyhlídku. Následuje opět lesní úsek, kde překračujeme několikrát stoku mostkem až se dostaneme k přítoku říčky Olšiny, kde se nám naskytne nádherný výhled.

Vlhká Lada

Na konci aleje zahneme doprava po pěšině sečenou loukou k dřevěnému chodníku, který nám umožní překročit první mokré území jednoho z přítoků Olšiny. Po chodníku pokračujeme loukou k obtočné stoce, kterou překračujeme po mostku a dostáváme se do zarostlých břehů Olšiny s nejmokřejším místem okruhu. Cestou se dozvídáme např. o hnízdících ptácích, anebo o hospodaření na loukách.

Obec a pastviny

Na stezku se vydáme z jednoho z nástupních míst od infocentra u rekreačního střediska VLS na západním břehu Olšiny. Zde můžeme i zaparkovat a občerstvit se. V infocentru si můžeme prohléhnout výstavu ptactva a okolí Olšiny. Stezka zde vede po stávající cestě alejí okolo letního tábora směrem do mokřadů.

Návštěvnické středisko

Samotné vitríny i grafika jsou doplněny interaktivními prvky. LCD se sluchátky (výuková videa/ interaktivní aplikace/audio záznam) a haptické modely (vyříznuté koláče kmenů s letokruhy/ dendrofon/poznávání ptactva formou hry/ vzorky plodů, šišek, kůry).

Cesta autem

Ze silnice č. 39 Č. Krumlov – Volary v Horní Plané 5 km směr Hodňov

Cesta na kole

Z Horní Plané do Hodňova po cyklotrase č. 1254 a následně 1 km po č. 1255 (7 km). Z Polné na Šumavě po č. 1254 nebo 1255 (6 km)

Cesta pěšky

Po červené značce z Horní Plané přes Maňávku (7 km), z Hořic na Šumavě (9,5 km)

Cesta vlakem

Z Horní Plané nebo z Českého Krumlova (Českých Budějovic) do zastávky Hodňov.

Video:​


Olšina stezka, Rybník Olšina, Naučná stezka Olšina.


KRAJ

Jihočeský kraj


ADRESA

Olšina
38226 Polná na Šumavě


GPS souřadnice​

48.7791292N
14.0925275E


Olšina stezka


Stezka Olšina


Rybník Olšina


Naučná stezka Olšina


Kam na procházku


Turistika Adršpašské skály


Olšina stezka, Rybník Olšina, Naučná stezka Olšina.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit