Pražský hrad

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Pražský hrad je dnes kromě sídla hlavy státu také významnou kulturní a historickou památkou. Na Pražském hradě jsou uchovávány korunovační klenoty, pozůstatky českých králů, vzácné křesťanské relikvie, umělecké poklady a také historické dokumenty. V jeho zdech se odehrávaly události významné pro celou zem. Hrad je tedy zhmotněním historické tradice českého státu, spojení současnosti s minulostí.

Starý královský palác

Původní knížecí sídlo, převážně dřevěné, bylo na Pražském hradě zbudováno již na přelomu 9. a 10. století. Jeho přesná poloha není doložena. Kníže Soběslav ve 12. století nechal při nově zbudované hradební zdi vystavět kamenný románský knížecí palác. Jeho zbytky se zachovaly v podzemí dodnes. Na východní straně na palác navazovala kaple Všech svatých, vysvěcená v roce 1185.

Zlatá ulička

Zlatá ulička vznikla v 15. století po vybudování nového severního opevnění Hradu.

Velká jižní věž katedrály sv. Víta

Tato bezmála sto metrů vysoká věž nabízí jedinečný výhled na Prahu. Během výstupu po více než 280 schodech se naskytne i pohled na zvony Svatovítské katedrály.


Webová stránka​

www.hrad.cz


Ceník / Vstupné​

od 0 Kč


Otevírací doba​

6.00 – 22.00

Pražský hrad
Pražský hrad

Pokračovat ve čtení:​

Královská zahrada

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahrada vznikla na místě původních středověkých vinic.

Zahrada Na Baště

Na západním okraji Pražského hradu leží zahrada Na Baště. Její současná moderní úprava z 20. století je dílem slovinského architekta Josipa Plečnika ve stylu italských a japonských zahrad.

Jelení příkop

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno „jelení“ má příkop proto, že zde byla i v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř.

Empírový skleník

V severní části Královské zahrady přiléhá k původní renesanční zdi takzvaný Empírový skleník. Vznikl kolem roku 1820 a zpočátku byl označován jako Zwinger, podle podobnosti se stejnojmennou památkou v německých Drážďanech.

Produkční zahrady

Na severním předpolí Pražského hradu se na ploše přibližně čtyř hektarů rozkládají produkční zahrady. Veškeré výpěstky slouží k potřebám Kanceláře prezidenta.

Korunovační klenoty

Soubor Českých korunovačních klenotů tvoří Svatováclavská koruna s čepičkou, poduškou a pouzdrem, královské jablko s pouzdrem, královské žezlo s pouzdrem a korunovační roucho.

Katedrála sv. Víta

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Bazilika sv. Jiří

Bazilika svatého Jiří vznikla jako druhý kostel na Pražském hradě. Z původní stavby založené kolem roku 920 knížetem Vratislavem I. se zachovaly jen základy. Při založení kláštera v roce 973 byl kostel rozšířen a přestavěn.

Kudy na Hrad?

Areál Pražského hradu se nachází v centru Prahy, na kopci nad údolím řeky Vltavy. Areál je obetkán zastávkami tramvají i metra, přístup k němu je více než jednoduchý. Nabízí se navíc několik variant, které lze využít. K příchodu na Pražský hrad turisté nejčastěji užívají zastávku tramvaje č. 22 Pražský hrad. Po prohlídce pak odcházejí po Starých zámeckých schodech na stanici metra A Malostranská.

Terasa Jízdárny

Terasa na střeše garáží a autodílen Kanceláře prezidenta republiky byla vybudována v letech 1950 – 1956 na místě původní otevřené letní jízdárny.

Jižní zahrady

Jižní zahrady vznikaly postupně na místě opevnění pod Pražským hradem. Po poslední rekonstrukci v roce 2012 jim byla vrácena původní podoba z 20. let 20. století, kdy je upravoval pro prezidenta T. G. Masaryka slovinský architekt Josip Plečnik.

Svatováclavská vinice a Richterova vila

Svatováclavská vinice spolu s klasicistním letohrádkem – Richterovou vilou (A.D. 1836) – na Pražském hradě byly po několikaleté komplexní rekonstrukci slavnostně otevřeny veřejnosti v září 2008.

Oranžerie

Moderní Oranžerie je vůbec nejmladší budovou Královské zahrady a na první pohled upoutá svým novodobým designem. Prosklený tubus dlouhý skoro devadesát metrů, který drží konstrukce z nerezové oceli, navrhla v roce 1999 architektka Eva Jiřičná.

Dějiny Pražského hradu

Podle archeologických průzkumů a nejstarších písemných pramenů se soudí, že Pražský hrad založil kolem roku 880 kníže Bořivoj z rodu Přemyslovců. Raně středověké hradiště bylo opevněno příkopem a valem z hlíny a kamení. První zděnou stavbou byl kostel Panny Marie. Další kostely, zasvěcené svatému Jiří a svatému Vítu, byly založeny v první polovině 10. století

Video:​


Hrad Praha, Hrad v Praze, Pražský hrad, Jižní zahrady Pražského hradu, Královská zahrada Pražského hradu.


KRAJ

Hlavní město Praha


ADRESA

U Prašného mostu 53/7
118 00 Praha 1


GPS souřadnice​

50.0898689N
14.4000936E


Hrad Praha


Hrad v Praze


Pražský hrad


Jižní zahrady Pražského hradu


Královská zahrada Pražského hradu


Kam na hrad


Hrad Český Šternberk


Babiččin dvoreček, Zámek Doudleby nad Orlicí.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit