Prokopské údolí

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Prokopské údolí a Dalejské údolí patří mezi nejznámější pražské přírodní lokality. Nachází se blízko velkých pražských sídlišť a je snadno dostupné MHD. V místě bývalého Klukovického koupaliště je umístěno rozsáhlé dětské hřiště a také oblíbené piknikové místo s veřejným ohništěm. Údolím prochází několik značených turistických tras, dvě naučné stezky a také oblíbené cyklisty.

Více informací:

Butovické hradiště

První období osídlení hradiště je datováno kolem roku 3 000 př. n. l. v období řivnáčské kultury. Druhé významné období spadá do doby slovanského osídlení, kdy rozloha hradiště i s předhradím čítala 10 ha a jeho hradby byly vybudovány z hlíny a kamene. Hradiště zaniklo na přelomu 9. a 10. stol., zřejmě jako reakce na vzrůstající význam Pražského hradu. Do dnešních dnů se dochoval pouze val rozdělující náhorní plošinu.

Bývalá Prokopská jeskyně

V Prokopském údolí se nachází asi 30 jeskyní. Nejvýznamnější z nich byla dnes již neexistující Prokopská jeskyně, která byla zničena vápencovým lomem v letech 1887‒8. Nacházela se pod kostelem sv. Prokopa a její délka byla 120 m. V jeskyni byly nalezeny kosti prehistorických zvířat, např. jeskynního medvěda, mamuta nebo nosorožce srstnatého. Mezi cenné nálezy patří také lebka člověka Homo sapiens fossillis. Kvůli těžbě zanikl také poutní kostel sv. Prokopa. V roce 2003 zde byl na památku sv. Prokopa vztyčen kříž.

Děvín

Na místě zvaném Děvín stával středověký hrad, vystavěný v 1. polovině 14. století, a to nejspíše nejvyšším písařem Štěpánem z Tetína. Hrad byl však obýván nejvýše 100 let a zanikl v průběhu husitských válek. Roku 1437 ho údajně nechal císař Zikmund pobořit jako sídlo lupičů. Ještě v 16. stol. sloužila zřícenina jako terč pro zkoušení děl. Stopy po hradbách jsou zde dodnes patrné.

Pražský Semmering

Prokopské údolí je překlenuto viadukty „Buštěhradské dráhy“ nazývané „Pražský Semmering“. Trať byla otevřena v roce 1872 především pro dopravu nákladů a uhlí od Kladna. Obě části viaduktu o výšce téměř 20 m jsou dnes chráněny jako technická památka. Trať je dlouhá 8 km a překonává výškový rozdíl 93 m. Název Pražský Semmering je odvozen od trati v Rakousku, která vede horským sedlem Semmering. Trať je dodnes v provozu.

Prokopské údolí
Prokopské údolí

INFORMACE

Webová stránka

Ceník / Vstupné

Zdarma

Otevírací doba

Celoročně

Adresa

158 00 Praha 5
Prokopské údolí 258/1

GPS souřadnice

50.0400508N
14.3667639E

Dalejské údolí, Prokopské údolí mapa, Prokopské údolí jezero, Naučná stezka Prokopské údolí.

Dalejské údolí

Prokopské údolí

Prokopské údolí mapa

Prokopské údolí jezero

Naučná stezka Prokopské údolí

Dalejské údolí, Prokopské údolí mapa, Prokopské údolí jezero, Naučná stezka Prokopské údolí.

Mohlo by se vám líbit

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Souhlasím : číst více