Prokopské údolí

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Prokopské údolí a Dalejské údolí patří mezi nejznámější pražské přírodní lokality. Nachází se blízko velkých pražských sídlišť a je snadno dostupné MHD. V místě bývalého Klukovického koupaliště je umístěno rozsáhlé dětské hřiště a také oblíbené piknikové místo s veřejným ohništěm. Údolím prochází několik značených turistických tras, dvě naučné stezky a také oblíbené cyklisty.

Butovické hradiště

První období osídlení hradiště je datováno kolem roku 3 000 př. n. l. v období řivnáčské kultury. Druhé významné období spadá do doby slovanského osídlení, kdy rozloha hradiště i s předhradím čítala 10 ha a jeho hradby byly vybudovány z hlíny a kamene. Hradiště zaniklo na přelomu 9. a 10. stol., zřejmě jako reakce na vzrůstající význam Pražského hradu. Do dnešních dnů se dochoval pouze val rozdělující náhorní plošinu.

Bývalá Prokopská jeskyně

V Prokopském údolí se nachází asi 30 jeskyní. Nejvýznamnější z nich byla dnes již neexistující Prokopská jeskyně, která byla zničena vápencovým lomem v letech 1887‒8. Nacházela se pod kostelem sv. Prokopa a její délka byla 120 m. V jeskyni byly nalezeny kosti prehistorických zvířat, např. jeskynního medvěda, mamuta nebo nosorožce srstnatého. Mezi cenné nálezy patří také lebka člověka Homo sapiens fossillis. Kvůli těžbě zanikl také poutní kostel sv. Prokopa. V roce 2003 zde byl na památku sv. Prokopa vztyčen kříž.

Děvín

Na místě zvaném Děvín stával středověký hrad, vystavěný v 1. polovině 14. století, a to nejspíše nejvyšším písařem Štěpánem z Tetína. Hrad byl však obýván nejvýše 100 let a zanikl v průběhu husitských válek. Roku 1437 ho údajně nechal císař Zikmund pobořit jako sídlo lupičů. Ještě v 16. stol. sloužila zřícenina jako terč pro zkoušení děl. Stopy po hradbách jsou zde dodnes patrné.


Webová stránka​

www.praha-priroda.cz


Ceník / Vstupné​

Zdarma


Otevírací doba​

Celoročně

Prokopské údolí
Prokopské údolí

Pokračovat ve čtení:​

Pražský Semmering

Prokopské údolí je překlenuto viadukty „Buštěhradské dráhy“ nazývané „Pražský Semmering“. Trať byla otevřena v roce 1872 především pro dopravu nákladů a uhlí od Kladna. Obě části viaduktu o výšce téměř 20 m jsou dnes chráněny jako technická památka. Trať je dlouhá 8 km a překonává výškový rozdíl 93 m. Název Pražský Semmering je odvozen od trati v Rakousku, která vede horským sedlem Semmering. Trať je dodnes v provozu.

Video:​


KRAJ

Hlavní město Praha


ADRESA

158 00 Praha 5
Prokopské údolí 258/1


GPS souřadnice​

50.0400508N
14.3667639E


Dalejské údolí


Prokopské údolí


Prokopské údolí mapa


Prokopské údolí jezero


Naučná stezka Prokopské údolí


Kam do lesa


Les na Cibulce


Dalejské údolí, Prokopské údolí mapa, Prokopské údolí jezero, Naučná stezka Prokopské údolí.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit