Špindl

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Špindl nabízí: Naučné stezky, Turistické trasy, Hřebenové tůry, Cyklotrasy, Lanovky, Sjezdové tratě, Snowparky, Běžecké tratě, Půjčovny, Lyžařské školy, Bruslení, Ledolezení, Sánkařskou dráhu, Restaurace, Ubytování v hotelu, Penzionu, Horské boudě a Apartmánech. Tak tohle všechno je horské městečko Špindlerův Mlýn v Krkonoších.

Krkonoše Špindl

Špindlerův Mlýn obklopují ze všech stran hory, které jsou známé svou jedinečností. Vrcholové partie Krkonoš jsou unikátní pro přírodovědce, kteří jim někdy říkají ostrov Arktidy uprostřed Evropy. Není to jen kvůli drsnému klimatu které panuje na vrcholech – hraniční hřebeny jsou první bariérou, která stojí v cestě větrům vanoucím od studených moří na severu a severozápadě – ale také díky nápadné podobnosti reliéfu hor a jejich přírody se Skandinávskými horami daleko na severu.

Ubytování Špindlerův Mlýn

Hotely, Penziony, Horské boudy, Ubytování v soukromí, Apartmány a Autocamping (Více informací zde).

Sáňkářská dráha

Jízdu na saních dlouhou téměř 3 kilometry s převýšením až 400 m téměř bez jediného kroku pěšky, Vám umožní Sáňkařská dráha ve Špindlerově Mlýně. Přímo na náměstí si u stanoviště autobusů sáňkařské dráhy (vedle pošty) zakoupíte jízdenku. Na startu Vám budou zapůjčeny sáňky, které odevzdáte v cíli u příjemného občerstvení a záleží pak jen na Vás, jestli se autobusem vrátíte na náměstí, nebo zda zážitek z jízdy umocníte krátkou procházkou podél řeky Labe zpět do centra. Nezpomeňte, sáňkářskou dráhu můžete prosvištět při večerní jízdě.


Webová stránka​

www.mestospindleruvmlyn.cz


Ceník / Vstupné​

zdarma


Otevírací doba​

celoročně

Špindl
Špindl

Pokračovat ve čtení:​

Ledolezení

Lezení na vodním ledu ve Špindlerově Mlýně je umožněno na skále na konci cesty “Buď Fit” v Labském dole. Jelikož se jedná o jedinou lokalitu a navíc v srdci národního parku, je tato aktivita omezena. Denní počet uživatelů je omezen na 16 osob z důvodu malé rozlohy ledopádu a zachování rozumného užívání lokality.

Značení turistických tras

ZIMA
červená: Krkonošská magistrála
zelená: turistická běžecká trať/trasa
modrá: závodní lyžařská trať
V I. a II. zóně národního parku je zakázáno vstupovat mimo takto značené trasy. Pro lepší orientaci na trasách obzvláště za špatného počasí a především v zimě slouží také němé značky a tyčové značení.

LÉTO
červená: dálková nebo hřebenová trasa
modrá: významnější trasa
zelená: místní trasa
žlutá: krátká trasa, spojovací cesta, zkratka

Medvědín

Nejvíce slunecem zalité sjezdové tratě najdete v lyžařském areálu Medvědín, který je zároveň nejvýše položeným vrchlolem celého skiareálu Špindlerův Mlýn. Lyžovat můžete na nenáročné modré sjezdovce a dvou červených sjezdovkách. Z nichž jedna se svými 60 m patří mezi nejširší tratě v Česku a druhá zvolna přechází do černé tratě, která nabízí sjezdařský zážitek pro zkušené lyžaře. Vrchol Medvědína přináší kouzelné horské panorama a zároveň výchozí bod pro zimní skitouring – Vrbatova bouda, Sněžné jámy, Kotel, Harrachov, Rokytnice nad Jizerou,..

Hromovka

Vstupní bránou do lyžařského střediska Špindlerův Mlýn je areál Hromovka, který vás přivítá při příjezdu do horského městečka. Čtyřsedačková lanová dráha se nachází 50 m od centrálního parkoviště a propojuje – modrou a červenou sjezdovkou – areál Hromovka a Svatý Petr. Své zázemí zde najdou zkušení i méně zkušení lyžaři a snowbordisté, kteří pod horní stanicí lanovky najdou malý snowpark. Na večer se rozzáří červená sjezdová trať a vše je připraveno na večerní lyžařský zážitek, svou délkou se trať řadí mezi nejdelší večerní sjezdovky v České republice.

BURTON snowpark Horní Mísečky

Snowpark se nachází v centrální části lyžařského areálu Horní Mísečky. Nabízí řadu pevných překážek (kolejnice, krabice) a skoků. Park je navrhnut pro začátečníky i pokročilé freestylové nadšence, součástí je i vlastní vlek. Mnoho riderů ocení postavení na jížním svahu, což slibuje mnoho slunečných dnů.

BUFF snowpark

Pod polskými hranicemi na vrcholcích Krkonoš vyroste každý rok z přírodního sněhu ledovcový snowpark u Moravské boudy. Spojení krkonošské přírody, kouzelných výhledů, freestylu a nadšených riderů.

Běžecká trasa Buď fit

Městská lyžařská trasa „Buď fit“ se nachází 1,8 km od centra Špindlerova Mlýna a 800 m od dolní stanice lanovky Medvědín proti proudu řeky Labe směrem do Labského dolu. Začátek trasy se nachází v bezprostřední blízkosti soutoku Labe s Bílým Labem, u informačního srubu KRNAPu. Celkem 8 km dlouhá (4 km do Labského dolu a 4 km zpět), pravidelně upravovaná běžecká trasa je určená pro klasický běh na lyžích. Trasa s převýšením necelých 130 m je vhodná pro všechny věkové kategorie k posílení kondice i pro rekreační běh.

Závodní okruhy Horní Mísečky

V areálu Horní Mísečky je k dispozici běžkařský stadion, který nabízí perfektně upravené tratě pro klasické lyžování i bruslení. Tratě v délkách 1,5 km, 2 km, 3 km, 5 km, 7,5 km a 10 km splňují parametry pro světový pohár. V prostoru startu a cíle jsou k dispozici šatny, sociální zařízení a občerstvení.

Turistické běžecké tratě – Pláň

V oblasti „Pláňí“ můžete využít více než 20 km běžeckých tratí. Hlavními orientačními body Vám budou – rozcestí „Krásná Pláň“, křižovatka „U srubu“ a horní stanice lanové dráhy Svatý Petr – Pláň. Běžecké tratě vedou směr Strážné, Pec pod Sněžkou, Sněžka, Výrovka,…

Tip:
Pláň – Stoh – Klínovy boudy – Výrovka – Luční bouda – Sněžka a zpět

Krkonošská magistrála

Krknošská lyžařská magistrála prochází napříč celými Krknošemi. Centrální část má 71 km a trasy najdete od Harrachova (západní Krkonoše) až po Žacléř (východní Krkonoše). Krkonošská lyžařská stezka se značí červeně a dělí se na několik etap. Celých 71 km je určerno pro fyzicky zdatné a zkušené běžkaře. Pro méně zdatné běžkaře je lepší zvolit, některou část magistrály.

Mlynářovy vycházkové okruhy

Mlynářovy okruhy jsou nenáročné procházky Špindlerovým Mlýnem, které vás provedou, mimo dopravní cesty, klidovými zónami městské přírody a seznámí s geologickým vývojem, florou a faunou Krkonoš. Všechny tři okruhy začínají v městském parku u sochy ŠPINDLEROVSKÉHO MLYNÁŘE, naproti hotelu Savoy. Pro lepší orientaci si vyzvedněte mapu k okruhům na Turistickém informačním centru (budova MěÚ).

Naučné stezky skiareál Špindlerův Mlýn

Naučné stezky skiareálu Špindlerův Mlýn jsou příjemným zpestřením nejen pro rodiny s dětmi. U pokladny lanové dráhy areálu Medvědín nebo Svatý Petr – Pláň zakoupíte jízdenku, ke které obdržíte tužku s mapkou a pak už hurá za dobrodružstvím, na jehož konci čeká děti při splnění všech zábavných úkolů odměna.

Hornická stezka

Vydejte se po bývalé hornické stezce údolím Sv. Petra, na místa, kde naleznete překrásné přírodní úkazy i zbytky a rozvaliny dávných štol. Na Hornické stezce, která měří 1,4 km se 100 metrovým převýšením (820 – 920 m. n. m.), Vás s historií hornictví ve Svatém Petru seznámí informační tabule. Její začátek naleznete na otáčce autobusu v údolí Sv. Petra (2,2 km od centra města), u stejnojmenné zastávky městské hromadné dopravy. Hornickou stezku můžete využít také jako “rozehřátí” na delší výšlap.

Naučná stezka Jelena

Jelen je největší zvíře u nás. Stezka Vám odpoví na mnoho zajímavých otázek, jako kolik váží paroží, čemu myslivci říkají láčava, prk nebo bžunda apod.

Naučná stezka Labský důl

Labský důl, téměř dokonalé ledovcové údolí, které vás seznámí a ukáže, jaký je rozdíl mezi murénou a morénou, stopy po obří lavině a opravdový kotel keltských druidů.

Městečko Špindlerův Mlýn

Horské městečko Špindlerův Mlýn je vyhledáváným turistickým centrem a významným střediskem zimních sportů nejen v Krkonoších, ale také v celé České republice. Špindlerův Mlýn Leží v nadmořské výšce 575 – 1555 m na řece Labi, jen několik kilometrů od jejího pramene, přímo v srdci nejvyšších českých hor Krkonoš. Samotné město s přilehlými údolími má rozlohu 7 690, 91 ha a žije zde 1 094 obyvatel k poslednímu sčítání v roce 2018. Svérázné kouzlo zdejších hor, dnes chráněné Krkonošským národním parkem od roku 1963, obdivují návštěvníci již po staletí.

Bobová dráha

Špindlerovská bobová dráha je vyhledáváným cílem malých i velkých návštěvníků Krkonoš. 22 zatáček, 5 džampů, 3 tunely a to vše zažijete na 1 400 m dlouhé dráze, která vám připraví nevšední zážitek z jízdy s okouzlujícím panorama.

Snowtubing Bedřichov

Zadovádějte si se svými dětmi nebo přáteli ve sněhovém korytu na nafukovacích pneumatikách. V areálu objevíte i sněhový plácek pro sáňkování, lyžařský vlíček s půjčovnou…nechybí bufet s občerstvením. Večer se snowtubingová dráha rozsvítí a zábava může pokračovat.

Kluziště Bedřichov

Oblíbeným zimním sportem je bruslení. Městské veřejné kluziště najdete na sídlišti Bedřichov. Provoz kluziště je omezen klimatickými podmínkami.

Svatý Petr

Areál Svatý Petr je nejvýznamnějším centrem domácího a mezinárodního sportovního dění ve Špindlerově Mlýně. V provozu jsou zde dvě lanové dráhy – vyhřívaná 6-sedačková lanovka Svatý Petr/Pláň a 2-sedačková lanovka na FIS World Cup. Svatý Petr nabízí kvalitní, technicky zasněžované, denně upravované sjezdové tratě (modrá, červená, černá), jak pro náročné lyžaře, tak i pro začátečníky. Zdejší sjezdové tratě jsou co do délky převýšení i úpravy nejkvalitnější v rámci celé ČR. Horní stanice lanové dráhy je výchozím místem pro hřebenové túry (skitouring) a běžecké tratě.

Horní Mísečky

Areál Horní Mísečky je vhodným místem pro začátečníky a rodiny s dětmi. Nabízí lyžařské vleky i 4-sedačkovou lanovku vedoucí z Horních Míseček na Medvědín, kvalitně upravené sjezdovky se snowparkem. Díky lanové dráze se zkrátila doba odbavení a celkově tato lokalita nabízí podstatně větší komfort přepravy i lyžování. V areálu Horní Mísečky najdete běžkařský areál se závodními okruhy (1 km, 2 km, 5 km, 10 km) a další běžecké tratě směr Benecko, Rokytnice nad Jizerou, Harrachov, Vrbatova bouda, Labská bouda,… .

Labská

Labská přehrada a u ní lyžařský areál Labská. Třísedačková lanová dráha s červenou sjezdovkou klikatící se lesem a mezi chaloupkami je ideálním místem pro rodiny s dětmi, běžkaře a turisty, kteří hledají zimní krásu. Horní stanice lanové dráhy je ideálním přístupem na běžecké tratě – Horní Mísečky, Benecko, Rovinka, Vrbatova bouda, atd.. Propojení s ostatními areály zajišťuje pravidelná linka ski-busů (Hromovka, Svatý Petr, Medvědín).

Funtrack Hromovka

Snowpark/Funtrack najdete pod horní stanicí lanové dráhy Hromovka. Je skvělým místem pro zábavu, učení nových triků a skoků, jak pro začínající, tak i pokročilé lyžaře a snowboardisty. A jaké je to tu při nočním osvětlení? To už musíte vyzkoušet sami.

Skialpová trasa č. 1

Svatý Petr – po sjezdovce Stoh A (doporučujeme haršajzny) – po modré Cesta úbočím Stohu – velmi zákeřný úsek – (Klínová cesta) – Klínové boudy – po zelené k Chalupě na rozcestí – dále po červené k Výrovce – po zelené Dlouhým dolem – Svatý Petr.

Skialpová trasa č. 2

Martinova bouda – po zelené k Labské boudě – po modré do Labského dolu – Labským dolem po modré k Dvorskému potoku – kolem srubu po pěšině výstup k Patejdlově boudě (úzká pěšina – úsek určený spíše pro výstup) – po zelené k Martinově boudě.

Skialpová trasa č. 3

Špindlerův Mlýn – po žluté po Dřevařské cestě – Bouda U Bílého Labe – po modré (Weberova cesta) údolím Bílého Labe (velmi nebezpečný a zákeřný úsek) – v závěru odbočení z modré značky k Bílému Labi, přechod Labe a podél toku po levé straně (z pohledu proti proudu) – Luční bouda – po červené Starou Bucharovou cestou k Tetřevímu žlabu (strmý úsek, odtrhová zóna) – po vrstevnicové svážnici do Hrazeného dolu (dodržte trasu, nezkracujte si ji, jsou tam výsadby!) – žlabem podél Hrazeného potoka (nutná podmínka přítomnosti alespoň 30 cm sněhu) – Dlouhý důl – po zelené do Svatého Petra.

Skialpová trasa č. 4

Medvědí koleno – po zelené k Medvědí boudě – po žluté na Brádlerovy boudy – po modré směr Ptačí kameny – necelý 1 km pěšina pod Moravskou boudu – sjezd po žluté k Davidově boudě – Školní cestou po modré buď k Medvědí boudě a po zelené do Medvědího kolene, nebo šikmo vzhůru 150 m výstup na Brádlerovy boudy (pozor na oblast Medvědího potoka – sesuv sněhu, možná lavina).

Skialpová trasa č. 5

Pec pod Sněžkou – po červené výstup do Modrého dolu – zimní tyčovaná cesta Modrým dolem k Výrovce (procházíte mohutnou lavinovou dráhou a především v závěru můžete mít problém s orientací – zafoukané tyče) – po zelené přes Richterovy Boudy sjezd – Pec pod Sněžkou (varianta s odbočkou na červenou na rozcestí U Richterových bud do Zeleného dolu nebo na červenou Železnou stezku).

Skialpová trasa č. 6

Pec pod Sněžkou – po modré do Obřího dolu – do sedla pod bývalou Obří boudou (strmý a často zledovatělý úsek) – po červené přes vrchol Sněžky (strmý a často zledovatělý úsek) – dolů po žluté k horní stanici lanovky na Růžové hoře (často vyfoukaný a zledovatělý terén) – průsekem pod lanovkou (strmý a často zledovatělý úsek) POZOR! v celém úseku leží podélně 2 ocelová lana!!!

– dolní stanice lanovky – při sjezdu: dále po žluté buď na modrou a do Pece, nebo přes louky enkláv Větrník a Karlův vrch a po neznačené cestě do Velké Úpy. Bezpečná varianta je též Růžohorky – zelená a žlutá značka – horní stanice Boboliftu – po sjezdovce dolů do V. Úpy. Při výstupu: lze z Pece užít i zelenou značku Bukovým údolím, ale nedoporučujeme ji pro sjezd (strmý a často velmi zledovatělý terén).

Skialpová trasa č. 7

Rokytnice nad Jizerou – podél potoka v Liščím Doupěti (dodržte trasu, nevjíždějte do lesa) – napojení na žlutou značku (Vlčí cesta) – Okružní cesta – sjezd průsekem U Vlka (dodržte trasu, nevjíždějte do lesa) – Vrata – napojení na trasy KČT.

Skialpová trasa č. 8

Hoření Domky – výstup po modré sjezdovce – dále po modré značce na rozcestí Zadní Plech – po žluté na Krakonošovu snídani – po modré (Harrachovou cestou) výstup na rozcestí U Čtyř pánů – po zelené (České cestě) – Růženčina zahrádka – po červené do Kotelského sedla – varianta 1: tyčovaná cesta – Lysá hora – po sjezdovkách sjezd do Rokytnice nad Jizerou, varianta 2: po červené sjezd na Dvoračky, odtud sjezd po značených cestách do Rokytnice nad Jizerou nebo přes Vlčí hřeben.

Naučná stezka Čertova strouha

Krátká stezka krásným koutem Krkonoš. Stezka vám vysvětlí, proč zrovna tam ve 20. století kameníci vybudovali kamená koryta, a jak podmáčený les brání povodním.

Video:​


Špindl, Špindlerův Mlýn, Lyžování ve Špindlu, Lyžování Špindlerův Mlýn, Krkonoše Špindlerův Mlýn.


KRAJ

Královéhradecký kraj


ADRESA

Špindlerův Mlýn 173
54351 Špindlerův Mlýn


GPS souřadnice​

50.7252656N
15.6085700E


Špindl


Špindlerův Mlýn


Lyžování ve Špindlu


Lyžování Špindlerův mlýn


Krkonoše Špindlerův mlýn


Kam na hory


Televizní vysílač Ještěd


Špindl, Špindlerův Mlýn, Lyžování ve Špindlu, Lyžování Špindlerův Mlýn, Krkonoše Špindlerův Mlýn.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit