Turistika Adršpašské skály

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Turistika Adršpašské skály a okolí – Jestli hledáte kam na výlet s dětmi, nebo hledáte kam na procházku se psem, tak jste na správném místě. Pokud se před výletem zastavíte v TIC Adršpašské skály a vyzvednete si potřebný propagační materiál ke questům, můžete si procházku zpříjemnit hledáním indicií k vyluštění jedné z tajenek. Před vlastní návštěvou si radši ještě ověřte, jestli je turistické informační centrum otevřeno.

Turistický okruh 3,5 km

Turistický okruh skalním městem je dlouhý 3,5 km a je veden po zelené značce. K jeho absolvování byste si měli vyhradit asi tři hodiny. Celá dlouhá staletí lidé o skalních městech v okolí Adršpachu a Teplic nad Metují mnoho nevěděli. Místní obyvatelé se tam odvážili jenom tehdy, cítili-li se ve svých domovech ohroženi. Ve skalách nacházeli útociště a ochranu před nebezpečím v dobách válek. Teprve kolem roku 1700 začali ze sousedního Slezska cestovat do Adršpachu první průkopníci turistiky.

Turistický Křížový vrch

Křížový vrch byl pojmenován podle dosud dochované křížové cesty. 14 zastavení, která jsou vtesána do skalních stěn vás dovede na vrchol s velkým železným křížem z roku 1857. Naskytne se vám zde nádherný výhled na Adršpach a na skalní útvar Maják. V pozadí vidíte hřeben Krkonoš. Pod Křížovým vrchem, nedaleko Křížové cesty stojí socha sv. Václava. Na jeho podstavci jsou dva německé nápisy podle prvního z roku 1802 nechali sochu postavit Václav a Barbara Rosmannovi, podle druhého nechal roku 1937 opravit baron Nádherný. Před výletem se zastavte v TIC Adršpašské skály a vyzvednete si potřebný propagační materiál ke questům.

Zámek Adršpach

Zámek Adršpach je otevřen celoročně. Jediným zavíracím dnem je pondělí. V zámku je otevřena kavárna, stálá expozice pískovcového lezení, expozice lnářství, úniková hra Třetí princ atd. Konají se zde i různé kulturní a společenské akce a v létě se můžete těšit na letní venkovní kino.

Zámek byl založen v 15. století jako tvrz pány Berky z Dubé. Na začátku 17. století nechal Adam Bohdanecký zámek rozšířit. Dnešní podobu získal, až když byl v majetku rodu Nádherných. Dále sloužil jako ubytovna pro učně textilního závodu či archiv. Roku 2013 zámek odkoupila obec Adršpach, začala s rekonstrukcí a roku 2014 byl poprvé zpřístupněn veřejnosti.


Webová stránka​

www.skalyadrspach.cz


Ceník / Vstupné​

od 40 Kč


Otevírací doba​

od dubna do listopadu

Turistika Adršpašské skály
Turistika Adršpašské skály

Pokračovat ve čtení:​

Starozámecký vrch

Na Starozámeckém vrchu, v západním cípu skal, stojí zřícenina hradu Adršpach. Od parkoviště je to cca 3 km daleko. Z vyhlídky na Starozámeckém vrchu si vychutnáte výhled na skalní město, Křížový vrch a větší část Dolního Adršpachu, západním směrem pak je výhled na Krkonoše a Královecký Špičák. Na Starozámecký vrch vede jedna z questových tras. Pokud se zastavíte v TIC Adršpašské skály pro potřebný propagační materiál, máte splněnou další hledačku.

Jiráskovy skály

Při okraji Teplických skal se nachází malá, malebná, vysoko položená osada s přilehlými skalami. Nad osadou leží zřícenina hradu Skály a z jeho nejvyšší věže se naskýtá nádherný výhled do kraje. Součástí osady je zámeček Bischofstein z roku 1666 a nedaleko něj se nachází Černé jezírko. Pokud si pamatujete pohádku Z pekla štěstí 2, tak právě do Černého jezírka spadl Valihrach v sedmimílových botách.

Teplické skály

Teplické skály jsou známé svými vysokými skalními útvary a rozsáhlými masivy. Prohlídkový okruh vede po modré značce a je dlouhý asi 6 km. Symbolem Teplických skal je Skalní koruna. 7. června 1927 na ní udělali vůbec první prvovýstup v Teplických skalách horolezci Rudolf Kaden a Fritz Wiesner. Ať se na věž podíváte z jakéhokoliv úhlu, vždy působí impozantně a majestátně.

Za Skalní korunou Vás několik schodů dovede do Chrámu obrovské skalní sluje, kde v dřívějších dobách hráli pro potěchu turistů flašinetáři. Po výstupu z Chrámu se Vám otevře obrovská Krakonošova zahrada. Dále je součásí trasy například Ozvěna, kde se stejně jako v Adršpachu střílelo z moždíře, vyhlídka ze zříceniny hradu Střmen či chata u Skalní nevěsty, kde je možné si odpočinout na lavičkách a prohlédnout si známou širokou spáru Hláska.

Zajímavostí je místo zvané Sibiř – jak už jeho název napovídá, bývá tu tak chladno, že sníh tu často vydrží až do léta. Známými skalními útvary jsou například Lední medvěd, Golem, Řeznická sekyra, Herinek, Krakonošovo párátko, Sfinga či Pes Filipes.

Video:​


Teplické skály, Adršpach skály, Adršpach výlety v okolí, Turistika Adršpašské skály.


KRAJ

Královéhradecký kraj


ADRESA

Dolní Adršpach 26
54957 Adršpach


GPS souřadnice​

50.6114131N
16.1156525E


Teplické skály


Adršpach skály


Adršpašské skály


Adršpach výlety v okolí


Turistika Adršpašské skály


Kam na procházku


Turistika Prachovské skály


Teplické skály, Adršpach skály, Adršpach výlety v okolí, Turistika Adršpašské skály.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit