Vánoční tradice

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Vánoční tradice nejen pro děti. Mezi staročeské štědrovečerní zvyky a tradice patří: Jmelí, Betlém, Adventní věnec, Cukroví, Lití olova, Házení botou, Pouštění lodiček, Zlaté prasátko, Štědrovečerní večeře, Kapří šupina, Kapr ve vaně, Pouštění kaprů na svobodu, Krájení jablka, Vánoční stromek a Půlnoční mše.

Všechny tradice

Všechny tradice si probereme níže, ale je jedna věc, která je o vánocích důležitější než všechny tradice a dárky. Největší vánoční štěstí je, že máte kolem sebe lidi které máte rádi. Udělejte si nejkrásnější vánoce jak jen můžete, jediné co vám zůstane celý život nejsou dárky, ale vzpomínky.

Jmelí

Podle jedné z nejznámějších štědrovečerních zvyklostí je jmelí. Jmelí zajistí do domu štěstí a požehnání, pokud hlava rodiny za prvního kuropění zavěsí nad štědrovečerní stůl snítku zelených, stříbrných nebo pozlacených větévek, každému kdo sedí u stolu pak splní přání, teda pokud jej zašeptá do ohně první zapálené svíčky na vánočním stromečku. Účinek rostliny se umocňuje, když je jmelí darované, ne kupované. Darujte jmelí, darujte štěstí.

Betlém

Betlém s postavičkami je dokonalou tradiční dekorací. V Betlémě jsou jesličky, ve kterých leží Ježíšek, kolem něj je Marie s Josefem, osel, vůl, pastýři se stádem ovcí a tři králové.

Vánoční tradice
Vánoční tradice

Pokračovat ve čtení:​

Cukroví​

Další tradicí Vánoc je pečení cukroví a jeho vůně, která dokáže navodit tu pravou sváteční atmosféru. Nejznámější vánočního cukroví: Perník, Linecká kolečka, Kokosové pusinky, Medvědí tlapky, Myslivecké knoflíky, Vanilkové rohlíčky, Vosí hnízda nebo úlky, Pracny, Modlitbičky, Brněnské dortičky, Dortoletky, Ořechy, Zázvorky, Sádlové koláčky, Vínové cukroví, Ořechové rohlíčky s krémem, Marokánky, Nepečené cukroví, Mrkvové cukroví a RAW cukroví.

Lití olova​

Další vánoční tradice je lití tekutého olova do nádoby s vodou. Podle tvaru vylitého olůvka se usuzuje, co koho v následujícím roce čeká. Souprava v nádherné krabičce obsahuje vše, co budete potřebovat.

Házení botou

Žena se postaví zády k hlavním dveřím a hodí botou přes rameno. Pokud míří bota špičkou ke dveřím, znamená to, že se žena provdá a odejde z domova. Pokud špička neukazuje ke dveřím, tak se neprovdá a zůstane doma.

Adventní věnec​

Strojení adventního věnce patří k oblíbeným zvyků předvánočního času. Kruhový tvar věnce vyjadřoval jednotu společenství lidí a Boha, plamen svíček připomínal Krista jako světlo ozařující plamenem lásky každého člověka. Věděli jste, že každá svíčka má své jméno? První je svíce proroků, druhá je betlémská, třetí pastýřská a čtvrtá andělská.

Kapr ve vaně​

V některých domácnostech patří k Vánocům přechovávání živého kapra ve vaně, které je atraktivní především pro děti. Pro kapra však pobyt v chlorované vodě společně s teplotním šokem (rozdíl teplot vody v kádích a ve vaně) je velmi stresující. Kapr by se nikdy neměl nechávat ve vaně přes noc.

Pouštění kaprů na svobodu​

Někteří lidé v dobrém úmyslu zakoupeného vánočního kapra na Štědrý den pouští na svobodu do rybníka nebo řeky. Tímto způsobem kapra vystavují dalšímu strádání, díky kterému s největší pravděpodobností zahyne. V rybníce kapr zimu přečkává zimním spánkem, kde pobývá u dna rybníka v nehybném stavu. Pokud je však na podzim sloven a pak sádkován, je neustále v pohybu a ztrácí zásobní látky, není tudíž připravený na přezimování. Navíc, pokud kapra, kterého jste měli ve vaně, vypustíte do rybníka, tak ho vystavíte teplotnímu šoku.

Pouštění lodiček​

Pouštění lodiček z vlašských ořechů se zapálenou svíčkou (svíčka by měla být z kostela, kterou jste získali při ranní mši) patří mezi oblíbené vánoční tradice. Důležité je, vyrobit lodičku z ořechu sám a sám ji pustil na vodu. Počet lodiček odpovídá počtu členů rodiny. Pokud se nějaká vzdálí, ten, jemuž příslušná lodička patří, se vydá do světa. Pokud zůstanou u sebe, bude rodina pohromadě.

Zlaté prasátko

Vánoční symbol sliboval vidinu zlatého prasátka za neporušený půst. Tento vánoční půst je českým tradičním zvykem. Věřící se zpravidla postí celý advent, avšak pohani pouze na Štědrý den. Celý den se nesmí jíst maso kromě ryb. Symbolická odměna pro děti by měla být třeba dvacetikoruna pod talířem u štědrovečerní večeře. Dvacetikorunu bych dal ke kapří šupince pod stejný talíř.

Štědrovečerní večeře​

24.12. se usedá ke štědrovečerní večeři. Tradiční večeře je z rybí polévky a kapra s bramborovým salátem. U Štědrovečerní večeře se prostírá pro jednoho navíc, je to pro nečekanou návštěvu. Od stolu se během večeře nevstává, dokud všichni nedojí. Ten, kdo během večeře vstane, podle pověry příští rok s ostatními u stolu sedět nebude.

Kapří šupina​

Na Štědrý den při večeři se dává šupina z kapra pod talíř. Šupina z vánočního kapra by se měla nosit v peněžence a měla by přinášet peníze.

Krájení jablka​

Po štědrovečerní večeři přichází na řadu krájení jablka. Vezme se nůž a jablko napříč rozkrojíte. Pokud uvnitř rozkrojeného jablka naleznete hvězdičku, budete v příštím roce zdraví a šťastní, v opačném případě křížek nebo červ značí nemoc nebo smrt. Myslím že tradici krájení jablíčka můžete klidně vynechat, nechcete přece o vánocích dělat něco, co značí nemoc nebo smrt.

Vánoční stromek​

Vánoční stromek bývá většinou smrk, borovice nebo jedle, který je ověšený ozdobami v různých barvách a vánočním osvětlením. Může být živý nebo umělý. Na vrchol stromku rozhodně dejte hvězdu, hvězda je symbol naděje a prozření.

Půlnoční mše​

Štědrý den vrcholí v kostelech na půlnoční mši, kde se zpívají koledy.


Vánoční tradice, Štědrovečerní zvyky, Vánoční zvyky a tradice, Staročeské vánoční tradice, Tradice štědrovečerní večeře.


Vánoční tradice​


Štědrovečerní zvyky​


Vánoční zvyky a tradice​


Staročeské vánoční tradice​


Tradice štědrovečerní večeře​


Vánoce


Pinterest


Vánoční tradice, Štědrovečerní zvyky, Vánoční zvyky a tradice, Staročeské vánoční tradice, Tradice štědrovečerní večeře.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit