Zámek Hluboká nad Vltavou

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Zámek Hluboká nad Vltavou kde stěny a stropy interiérů jsou bohatě zdobeny dřevořezbami a ušlechtilým dřevem. Některé místnosti jsou zdobeny obrazy evropských mistrů 16. až 18. století, lustry, vitrážemi a keramikou z Delft. Portréty na stěnách znázorňují nejvýznamnější členy rodu Schwarzenberg. Přístupné jsou i soukromé pokoje posledních majitelů Hluboké, knížete Adolfa a jeho manželky Hildy. V suterénu zámku je přístupná zámecká kuchyně se zámeckou cukrárnou a osobním i jídelním výtahem z počátku 20. století.

Okruh 1 – Reprezentační pokoje

Trasa nazvaná Reprezentační pokoje ukazuje tzv. piano nobile hlubockého zámku: ranní salon, čítárnu, kuřácký salon, malou a velkou jídelnu, knihovnu spolu s osobními pokoji kněžny Eleonory a expozici zbraní – předsíň zbrojnice a zámeckou zbrojnici. Stěny a stropy interiérů jsou bohatě zdobeny dřevořezbami a obloženy ušlechtilým dřevem. Nejcennější nábytek se nachází v ranním salonu.

Některé místnosti jsou zdobeny obrazy evropských mistrů 16. až 18. století, lustry, vitrážemi a keramikou z Delft. Portréty na stěnách znázorňují nejvýznamnější členy rodu Schwarzenbergů. Zajímavá je ukázka cenného mobiliáře, který soustředil knížecí rod Schwarzenbergů. Jde o luxusně zařízené interiéry z 19. století včetně 10 723 knih, uložených v policích zámecké knihovny. Bohatá sbírka zbraní patří mezi nejcennější kolekce v českých zámeckých sbírkách.

Okruh 2 – Soukromé apartmány

Soukromé pokoje mají komornější charakter než tzv. piano nobile hlubockého zámku. Přibližují život posledních majitelů po romantické přestavbě v polovině 19. století, konkrétně knížecích párů Jana Adolfa II. Schwarzenberga s manželkou Eleonorou, roz. princeznu z Liechtensteinu, Adolfa Josefa s jeho manželkou Idou, roz. princeznu z Liechtensteinu, Jana Nepomuka II. s manželkou Terezií, roz. hraběnku Trauttsmandorf, a Adolfa s manželkou Hildou, roz. princeznou z Lucemburku a Nassau.

Pokoje jsou zařízeny podle inventářů z posledního období pobytu Schwarzenbergů. Na trase je lovecká jídelna, přípravna, pracovna, mramorový sál, ložnice, pokoj pro služku a původní sanitární vybavení WC s koupelnou. Technickou zajímavostí je osobní a nákladní výtah. Zvýrazněným motivem je na prohlídkovém okruhu lov jako výrazný prvek života aristokratických obyvatel zámku, jejich rodin a přátel. Trasa prochází pokoji přízemí a prvního patra zámku.

Okruh 3 – Kuchyně

Unikátní ukázka kuchyně velkého panského domu. Stejně jako romantická přestavba zámku v 19. století, byla i orientace kuchyně a její poloha inspirována anglickými sídly. Kuchyně je v suterénu, v části orientované na sever, aby tehdejší provoz s velkými kuchyňskými sporáky nerušil život na zámku. Návštěvníka překvapí nejen svou rozlohou, ale i jednotlivými částmi zaměřenými podle úpravy a charakteru jednotlivých pokrmů (studená kuchyně, teplá kuchyně, cukrárna). Autentické vybavení a zařízení bylo používáno ještě krátce po roce 1945.


Webová stránka​

www.zamek-hluboka.eu


Ceník / Vstupné​

od 50 Kč


Otevírací doba​

od 9:00 do 16:30

Zámek Hluboká nad Vltavou
Zámek Hluboká nad Vltavou

Pokračovat ve čtení:​

Okruh 4 – Hostinské pokoje

Prohlídková trasa Hostinské pokoje Vás zavede do tří apartmánů a několika pokojů II. patra zámku, kterých se od poloviny 19. století využívalo pro ubytování příbuzných, přátel a vážených hostů knížecí rodiny Schwarzenbergů. Součástí prohlídkové trasy je i tzv. Stříbrnice, která představí unikátní kolekce schwarzenberského stříbra.

Okruh 5 – Věž

Velice zajímavý výhled na okolní krajinu umožňuje návštěva zámecké věže, pokud je ovšem příznivé počasí. Byla nově postavena po roce 1847 na místě původní věže barokního zámku, která se zřítila. Neměla hluboké základy a během radikální stavební rekonstrukce prvního nádvoří v 19. století byla stržena přední budova, která tvořila opěrné zdivo barokní věže. Nově postavená neogotická věž s cimbuřím měří od nádvoří 52 metrů, od dolního parteru zámeckého parku 58 metrů.

Je o něco nižší než Černá věž v nedalekých Českých Budějovicích, která měří 71,9 metru, má však o 20 schodů na ochoz víc, celkem 245. Připočteme-li k výšce věže výšku ostrožny, na které zámek stojí, díváme se na okolní krajinu ze 102 metrů V případě špatného počasí bude věž zavřena!

Okruh 6 – Zimní prohlídková trasa

Přišel podzim, a přesto zámek Hluboká stále vítá návštěvníky. Bývalo tradicí, že se brány zámku pro turisty uzavřely 31. října a čekalo se až do 1. dubna následujícího roku… Temperované prostory však umožňují pracovníkům zámku i v chladném období přivítat zájemce o prohlídku. Je co nabídnout. Postupně se instalovaly pokoje, které patří spíše ke komornějším.

Ve větší části přízemí, které nabízí ke zhlédnutí zimní zámecký okruh, byla soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství. Nejprve projdeme do Hamiltonova salonu. Již na chodbě, kromě trofejí a grafických listů z 18. století s tématem lovu, si můžeme povšimnout zarámovaných fotografií členů knížecího rodu Schwarzenbergů. Motiv lovu nás provází i v dalších prostorách, kuřáckého salonu a malé jídelně Terezie. Dále následuje honosná lovecká jídelna, přípravna, malá jídelna Dr. Adolfa, jeho pracovna, obývací pokoj a ložnice.

Naučná stezka

Trasa naučné stezky zámeckým parkem v Hluboké nad Vltavou o délce 2,5 km je fyzicky málo náročná. S krátkou objížďkou je sjízdná pro dětské kočárky. Jízda na kole po parku je zakázána a pohyb se psy je možný pouze na vodítku.

Naučná stezka s deseti zastaveními návštěvníkům představí zajímavosti z historie a současnosti zámeckého areálu i kulturní krajiny Hlubocka. Kromě pravidelných zahrad u zámku návštěvníka zavede také do méně známého krajinářského parku, který patří k nejcennějším v jižních Čechách. Informační panely jsou doplněny bohatou obrazovou dokumentací, součástí každého panelu je orientační mapka s vyznačením místa zastavení.

Svatby na zámku Hluboká

Svatby na zámku Hluboká se konají od roku 1975. V té době se do obřadní síně vcházelo z prvního nádvoří a vycházelo na druhé nádvoří zámku. V roce 2003 byla Národním památkovým ústavem České Budějovice ve spolupráci s městem Hluboká nad Vltavou provedena rekonstrukce bývalé oranžerie v zadním traktu zámku.

V červnu 2003 byla otevřena nová obřadní síň, ve které se konají slavnostní obřady i v současné době. Obřadní síň v současné době užívá Město Hluboká nad Vltavou na základě nájemní smlouvy uzavřené s Národním památkovým ústavem. Svatební obřady se na zámku mohou konat celoročně, záleží jen na domluvě s městem Hluboká nad Vltavou.

Mazlíčci

V zámeckých zahradách a parku je možné se pohybovat s pejsky pouze na vodítku. Do interiérů zámku (na prohlídky) je zakázáno sebou brát jakékoli domácí mazlíčky.

Parkoviště

Parkoviště se nachází vedle Penny marketu v Hluboké nad Vltavou, v ulici Nad Parkovištěm. Zde staví i vláček, který Vás může dovézt téměř k zámku. Zámek je od parkoviště vzdálen asi 900m, s výstupem do prudkého kopce.

Jak se dostanete do zámku

Autem nebo na motorce
Z Prahy se lze do Hluboké nad Vltavou dostat nejrychleji s využitím dálnice D1. Z dálnice se sjíždí sjezdem na Mirošovice a dále se pokračuje po silnici E55 na Tábor a Veselí nad Lužnicí. Před Borkem je sjezd na silnici č. 146, která vás dovede až do Hluboké nad Vltavou.

Autobusem
V Hluboké nad Vltavou pravidelně zastavují autobusové linky ČSAD Jihotrans. Do města jezdí přímé autobusové linky z Prahy. Některé autobusové linky ČSAD Jihotrans jedou přímo z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou a zde zastavují na více místech. Jiné autobusové linky mají v Hluboké nad Vltavou pouze zastávku a dále pokračují např. do Týna nad Vltavou.
Nejdůležitější zastávkou, je zastávka Hluboká nad Vltavou Pod kostelem, která se nachází nejblíže k zámku.

Vlakem
Do Hluboké nad Vltavou se lze dostat vlakem. Vlakové zastávky jsou ale od zámku vzdálené minimálně 3 km (pěšky asi hodinu).

V Hluboké nad Vltavou se nachází dvě vlakové zastávky:
Hluboká nad Vltavou – U Sudárny: směr Č. Budějovice – Plzeň (trasa zde)
Hluboká nad Vltavou – Zámostí: směr Č. Budějovice – Praha (trasa zde)
Přímé vlaky z Prahy do Hluboké nad Vltavou nejezdí. Je nutné dojet do Českých Budějovic a tam přestoupit na vlak, který vás doveze do Hluboké nad Vltavou. Více informací o jízdních řádech a poskytovaných službách naleznete na stránkách Českých drah.

Na kole
Hluboká nad Vltavou je napojena na hustou síť cyklostezek v rámci Jihočeského kraje. Cyklostezka, která vede podél levého břehu Vltavy z Českých Budějovic až do Hluboké nad Vltavou, je jednou z nejoblíbenějších cyklostezek v Jihočeském kraji. Cyklostezka dále pokračuje do obce Purkarec.

Lodí
V roce 2011 byl otevřen nově splavněný úsek Vltavy vedoucí z Českých Budějovic až do Hluboké nad Vltavou. V současné době provozuje na trase České Budějovice – Hluboká nad Vltavou – Purkarec a zpět lodní dopravu několik společností.

Video:​


Zámek Hluboká okruhy, Zámek Hluboká zajímavosti, Zámek Hluboká nad Vltavou, Zámek Hluboká otevírací doba, Jak se dostat na zámek Hluboká.


KRAJ

Jihočeský kraj


ADRESA

Hluboká nad Vltavou 142
373 41 Hluboká nad Vltavou


GPS souřadnice​

49.0506117N
14.4420556E


Zámek Hluboká okruhy


Zámek Hluboká zajímavosti


Zámek Hluboká nad Vltavou


Zámek Hluboká otevírací doba


Jak se dostat na zámek Hluboká


Zámek Kačina


Kam na zámek


Zámek Hluboká okruhy, Zámek Hluboká zajímavosti, Zámek Hluboká nad Vltavou, Zámek Hluboká otevírací doba, Jak se dostat na zámek Hluboká.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit