Zámek Konopiště – Zámecký park

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Zámek Konopiště – Zámecký park Konopiště nabízí krásný výlet. Můžete se těšit na prohlídku krásného zámku, posedět v klidu v Růžové zahradě, nebo se jít podívat na medvědy. Skvělí výlet pro rodiny s dětmi, ale domácí mazlíčky nechte pro tento výlet doma.

Konopiště Cyklisté

Cyklisté mají k dispozici stojan na uzamykatelném nádvoří určeném personálu. I přesto cyklistům doporučujeme mít vlastní zámek na kolo. Správa SZ Konopiště i v tomto případě nenese odpovědnost za škody vzniklé poškozením, či ztrátou Vašeho majetku.

Konopiště park pes

Vzhledem k náchylnosti a hodnotě vystavovaných sbírek je vstup s jakýmkoli druhem domácích a jiných mazlíčků do expozic zakázán.

Občerstvení

K dispozici mají návštěvníci Zámeckou restauraci, rychlé občerstvení během čekání na vypravení prohlídkové skupiny, nebo kavárnu.


Webová stránka​

www.zamek-konopiste.cz


Ceník / Vstupné​

od 50 Kč


Otevírací doba​

od dubna do září

Zámek Konopiště - Zámecký park Konopiště
Zámek Konopiště – Zámecký park Konopiště

Pokračovat ve čtení:​

Salony jižního křídla zámku

Představí reprezentační a hostinské pokoje, umístěné v 1. patře jižního křídla zámku, ve kterých je instalováno množství dobového nábytku, historických obrazů a porcelánu.

Prohlídku zahájíte v lovecké chodbě s trofejemi zvěře, ulovené arcivévodou Františkem Ferdinandem. Jen v této chodbě je jich vystaveno přes 800 kusů.

Následuje růžový, sloupový a přijímací salon. K reprezentaci sloužila velká slavnostní jídelna s nástropní freskou ze začátku 18. století od plzeňského malíře Julia Luxe, na kterou navazuje přípravna.

Prohlídka pokračuje apartmány, které obývali v roce 1914 německý císař Vilém II. a jeho pobočník admirál Alfréd Tirpitz. K těmto místnostem patří i koupelna z roku 1900.

Soukromé pokoje rodiny Františka Ferdinanda

Jedná se o exlusivní trasu. Expozice instalována podle dobové fotodokumentace a inventárních seznamů tak, jak byly zařízeny v době, kdy na zámku žil FF.

Rodina se scházela v soukromé jídelně. Růžový salon sloužil manželce FF, Žofii Hohenbergové, roz. Chotkové, se kterou FF uzavřel tzv. morganatický sňatek. První část salonů uzavírá ložnice Jejich Veličenstev a jejich koupelna.

Další část obývaly děti FF, uvidíte ložnici mládenců – Maxe a Ernesta, hernu dětí a pokoje obývané vychovatelem Abbé Stanovským a vychovatelkou. Celé křídlo uzavírají ložnice Žofinky a hudební salon.

Nahlédnete do velké věže, ve které jsou instalovány plastiky a reliéfy ze sbírky FF z 15.–18. století. Chodbou s fotografiemi z cesty FF kolem světa se dostanete do vstupní haly a potom schodištěm do malé lovecké chodby, kde prohlídku ukončíte.

Růžová zahrada

Růžovou zahradu založil arcivévoda František Ferdinand d´Este v období kolem roku 1900. Skleníky s teplomilnými a subtropickými rostlinami, korkový pavilon a sochařská výzdoba tvoří nedílnou součást tohoto oblíbeného místa.

Muzeum sv. Jiří

Muzeum sv. Jiří se nachází v bývalé oranžerii pod jižní terasou zámku. Monotematická sbírka s motivem sv. Jiří nemá v českých zemích obdoby. Různorodé sbírkové předměty s motivem sv. Jiří shromáždil arcivévoda František Ferdinand d´Este a umístil je na krásném prostoru jižního suterenu. Výstava byla oceněna prestižní cenou EUROPA NOSTRA.

Svatební obřady

Zámek Konopiště je romantické místo, propojené s příběhem opravdové lásky posledního soukromého majitele zámku arcivévody Františka Ferdinanda d´Este a jeho osudové ženy hraběnky Žofie Chotkové, kteří právě zde prožívali nádherné chvíle svého životního rodinného štěstí. V prostorách zámku je možné uzavřít občanský i církevní sňatek. Svatební obřady probíhají celoročně.

Salony severního křídla

Zaujímají nejstarší prostory zámku s gotickými a renesančními klenbami v kapli sv. Huberta a tzv. Kronprinci. Toto apartmá tvoří společenský salon, pracovna a ložnice. Přes místnost zvanou alkovna budete pokračovat do kaple, dále pak chodbami s dobovými skříněmi, ve kterých jsou instalovány zbraně, do 3. patra zámku, do zbrojnice.

Zbraně tzv. Estenské zbrojnice patří k nejcenějším a nejvýznamnějším ve střední Evropě. Jsou to jak zbraně chladné, palné, tak i zbroje povětšinou italské a německé provenience, 15.–19. století.

V malé lovecké chodbě nahlédnete do osobního výtahu arcivévody a na závěr se podíváte do knihovny a kuřáckého salonu.

Lovecká trasa

Prohlídku zahájíte v lovecké chodbě s trofejemi zvěře, ulovené arcivévodou Františkem Ferdinandem. Jen v této chodbě je jich vystaveno přes 800 kusů. Dále vstoupí návštěvníci na na tajné schodiště ve věži nebo do Prachovnice a balkon na severním křídle.

Střelnice

Unikátní střelnice s pohyblivými a akustickými terči, kulečníkovou dráhou a loveckými trofejemi byla umístěna do prostor bývalých stájí na spodním nádvoří.

Vstupné: plné 60,-Kč
Po předložení vstupenky z okruhu vstupné ZDARMA

Konopiště park Medvědi

Miniexpozice o medvědech a jejich životě. Jaké jsou druhy medvědů, kde žijí, jak jsou velcí, co jedí, jak se rozmnožují. Historie chovu medvědů na Konopišti od dob Lobkoviců po současnost. To vše se návštěvníci dozvědí na letošní malé výstavě v útulném prostředí věžičky na nádvoří naproti pokladně.

Bezbariérový přístup

1. okruh – přístupný po širokém schodišti (cca 40 stupňů), vlastní prohlídková trasa v úrovni 1. patra

2. okruh – prohlídková trasa vede 1. – 3 podlažím, po úzkých schodištích, není vhodné pro vozíčkáře

3. okruh – výstup do 3. patra, vlastní prohlídková trasa v úrovni tohoto patra

Při návštěvě 1. okruhu lze pro výstup po schodišti využít schodolez Liftkar PT Universal 160. Upozorňujeme, že z technických důvodů lze na 1 prohlídku vyvézt max. 3 vozíčky (baterie se musejí dobíjet).

WC – bezbariérový přístup halou před prodejnou vstupenek

Video:​


Konopiště park, Zámek Konopiště, Konopiště park pes, Konopiště park Medvědi, Zámecký park Konopiště, Růžová zahrada Konopiště.


KRAJ

Středočeský kraj


ADRESA

Konopiště 1
256 01 Benešov


GPS souřadnice​

49.7795586N
14.6568056E


Konopiště park​


Zámek Konopiště


Konopiště park pes


Zámecký park Konopiště


Růžová zahrada Konopiště


Kam na zámek


Zámek Rodiny Kinských


Konopiště park, Zámek Konopiště, Konopiště park pes, Konopiště park Medvědi, Zámecký park Konopiště, Růžová zahrada Konopiště.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit