Zámek Kratochvíle

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Zámek Kratochvíle – V bažinatém terénu byla v roce 1583 založena stavba loveckého letohrádku pro Viléma z Rožmberka. Během šesti let byl vybudován unikátní zámecký areál ve stylu severoitalských renesančních vil.

Více informací:

Prohlídka renesanční vily

Prohlídka renesanční vily zámku. Vstup do zámecké zahrady je v rámci tohoto okruhu zdarma.

Grand prohlídka vily a kostela Narození Panny Marie

Prohlídka renesanční vily a kostela Narození Panny Marie. Vstup do zámecké zahrady je v rámci tohoto okruhu zdarma.

Prohlídka kostela Narození Panny Marie

Prohlídka kostela Narození Panny Marie – pouze pro organizované, předem domluvené skupiny. Vstup do zámecké zahrady je v rámci tohoto okruhu zdarma.

Zámecká zahrada

Vstup do zámecké zahrady a následná procházka probíhá samostatně, bez průvodce.

O zámku Kratochvíle

Jednu z našich nejkrásnějších renesančních staveb, situovanou v malebné krajině mezi lesy, pastvinami a rybníky, nechal mezi lety 1583–1590 vystavět Vilém z Rožmberka. Tuto ojedinělou renesančně manýristickou stavbu pro něj vyprojektoval osvědčený stavitel Baltazar Maggi z Arogna.

Letohrádek tak získal podobu vily typu italského casina, obklopené vodním příkopem a uzavřené obdélnou zahradou se vstupním traktem a obvodovou zdí členěnou izolovanými domky. Interiéry zámku prezentují období zdejšího působení posledních Rožmberků – Viléma a Petra Voka. Obytné i reprezentační místnosti byly zrestaurovány do podoby z konce 16. a začátku 17. století podle starých inventářů.

Zcela mimořádnou kvalitu vykazuje štuková a malířská výzdoba interiéru vily, vycházející z loveckých motivů a výjevů z římských dějin. Součástí prohlídky je také zámecká kaple Narození Panny Marie a samozřejmě renesanční zahrada s vodním příkopem.

Historie zámku Kratochvíle

Na místě dnešního zámku stával původně hospodářský dvůr nazývaný Leptáč, který v roce 1569 věnoval Vilém z Rožmerka regentu rožmberského dominia a známému budovateli jihočeských rybníků Jakubovi Krčínovi z Jelčan. Krčín v těchto místech postavil nový dvůr, kolem něhož zřídil rozsáhlou loveckou oboru.

Takto půvabně položený dvůr se rožmberskému vladaři zalíbil natolik, že jej v roce 1579 směnil s Krčínem za městečko Sedlčany s 10 vesnicemi. Roku 1583 pověřil Vilém z Rožmberka vlašského stavitele Baldassara Maggiho z Arogna, aby mu postavil po vzoru italských vil v sousedství Leptáče nový lovecký zámek.

Svatební obřady na zámku Kratochvíle

Na zámku Kratochvíle se konají pouze samostatné svatební obřady. Správa zámku nedisponuje ubytovacími kapacitami a vzhledem k tomu, že je objekt veřejně přístupnou národní kulturní památkou nezabýváme se ani gastronomickými službami. V okolí zámku je však i několik restaurací, ve kterých by jistě bylo možné svatební hostinu domluvit.

Video: Zámek Kratochvíle

Zámek Kratochvíle, Kratochvíle zahrada, Státní zámek Kratochvíle, Renesanční zámek Kratochvíle, Zahrada letohrádku Kratochvíle.

Zámek Kratochvíle
Zámek Kratochvíle

INFORMACE

Webová stránka

Ceník / Vstupné

od 50 Kč

Otevírací doba

od května do zaří
9.00–15.30

Adresa

Petrův Dvůr 9
384 11 Netolice

GPS souřadnice

49.0590025N
14.1682514E

Zámek Kratochvíle, Kratochvíle zahrada, Státní zámek Kratochvíle, Renesanční zámek Kratochvíle, Zahrada letohrádku Kratochvíle.

Zámek Kratochvíle

Kratochvíle zahrada

Státní zámek Kratochvíle

Renesanční zámek Kratochvíle

Zahrada letohrádku Kratochvíle

Zámek Kratochvíle, Kratochvíle zahrada, Státní zámek Kratochvíle, Renesanční zámek Kratochvíle, Zahrada letohrádku Kratochvíle.

Mohlo by se vám líbit

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Souhlasím : číst více