Zámek Lednice

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Zámek Lednice a dnešní vzhled pochází tedy z let 1846-1858, kdy kníže Alois II. z Liechteinsteina usoudil, že Vídeň je pro pořádání letních slavností nevhodná a nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Pro pořádání velkolepých setkání evropské šlechty sloužily reprezentační sály v přízemí (dnes I. prohlídkový okruh), které jsou vybaveny vyřezávanými stropy, dřevěným obložením stěn a vybraným mobiliářem. V 1. patře zámku pak můžete navštívit soukromé pokoje Liechtensteinů. Ve 2. patře pak pokoje dětí a jejich guvernantek, spolu s muzeem loutek Milana Knížáka.

Okruh 1 – Reprezentační sály

Na tomto okruhu uvidíte vstupní halu, lovecký salonek, koupelnu, předpokoj, modrý pokoj, dámskou ložnici, čínský pokoj a kabinet, rytířský sál, jídelnu, knihovnu, tyrkysový společenský sál, červený kuřácký salon a modrý taneční sál.

Okruh 2 – Soukromé apartmány

Soukromé knížecí apartmány v prvním patře zámku sloužily knížecí rodině do roku 1945. Od 50. let 20. století až do roku 2001 zde byly vystaveny exponáty zemědělského muzea. Od roku 2001 otevřený prohlídkový okruh s původním inventářem, instalovaný podle dobových soupisů

Okruh 3 – Dětské pokoje a Muzeum loutek

Ve druhém patře zámku byly v roce 2011 otevřeny autenticky zařízené pokoje princů a princezen z Liechtensteina, vybavené původním nábytkem a historickými hračkami. Návštěvníci uvidí hernu a učebnu, salonky malých princezen a ložnici prince Johana II. Ve druhé části prohlídky je umístěno muzeum loutek Milana Knížáka – největší soukromá sbírka historických loutek v ČR.


Webová stránka​

www.zamek-lednice.com


Ceník / Vstupné​

od 60 Kč


Otevírací doba​

09:00 – 17:00

Zámek Lednice
Zámek Lednice

Pokračovat ve čtení:​

Okruh 4 – Grotta

Umělá barokní krápníková jeskyně ve sklepě zámku.

Okruh 5 – Zámecký skleník

Zámecký skleník byl postaven na části plochy bývalé dřevěné oranžerie založené už v roce 1717. V roce 1842 ruší kníže Alois II. Josef tuto stavbu a dává pokyn svému architektu Jiřímu Wingelmüllerovi, aby zahájil novou, ve své době moderní, provedenou mimo klasické stavební materiály v oceli, litině a skle. Na tomto díle se patrně podílel anglický konstruktér P. H. Desvignes. Stavba si vyžádala téměř 160 tisíc zlatých. Samonosná konstrukce skleníku je jištěna při zatíženi, železolitinové sloupy jsou opatřeny ozdobnými litinovými obaly.

Okruh 6 – Minaret

Minaret nebo také Turecká věž je stavba v ose zámku. Toto atraktivní dílo bylo zbudované Aloisem Josefem I. podle plánů architekta Josefa Hardtmutha na přelomu 18. a 19. století. Je výjimečnou stavbou tohoto charakteru v Evropě a se svými téměř 60 metry patří na kontinentě mezi nejvyšší.

Okruh 7 – Sály minaretu

Prohlídka zahrnuje 8 kompletně zrestaurovaných místností, včetně 2 ks kusů původních mramorových šachovnicových stolků. Interiér je fragmenty původního orientálního nábytku. Návštěvníci se dozví spoustu zajímavých informací nejen o této mimořádné stavbě, ale i o rozlehlém zámeckém parku.

Okruh 8 – Janohrad

Byl vybudován u lovecké obory, na místě obtékaném ze tří stran řekou Dyjí. Sloužil jako lovecký zámeček – shromaždiště panstva před honem, místo konání posledních lečí. Po honech se zde konaly bohaté hostiny, na nichž se vyhlašoval král honu. Objekt sloužil rovněž jako obydlí pro knížecího hajného. Stavbu podle projektu Josepha Hardtmutha započal v roce 1801 Alois I. Josef kníže z Lichtenštejna, ten však v roce 1805 umírá a stavbu dokončuje o tři roky mladší bratr – Jan I. Josef kníže z Lichtenštejna.

Prodejna rostlin

Zveme Vás k návštěvě naší prodejny letniček, trvalek a rostlin ze sortimentu palmového skleníku. Prodejna se nachází přímo v prostorách zámeckého zahradnictví na konci parku, na ulici Slovácká. Prodejní doba je: Od pondělí do pátku od 8 do 15 hodin. A od dubna do října pak i v sobotu a neděli od 10 do 14 hodin.

Svatební obřady na zámku

Zámek pronajímá ke svatebním obřadům tzv. kasíno. Je to místnost mimo prohlídkovou trasu s kapacitou cca 30 osob. Cena tohoto pronájmu je 6.000,- Kč s DPH. V ceně je zapůjčení 20 kusů svatebních židlí, obřadního stolu s dekorací a možnost fotografování v interiérech zámku.

Další možností je tzv. rytířský sál, který je možno použít pouze pro obřad začínající ve 12,30 hodin. (Přestávka během provázení.) Pronájem rytířského sálu je 24.000,-Kč s DPH. Kapacita cca 80 hostů. V ceně je zapůjčení 12 kusů svatebních židlí, obřadního stolu s dekorací a možnost fotografování v interiérech zámku.

Cena za obřad v parku je 5.000,- Kč, platba je osvobozena od DPH. K obřadům je vyčleněna louka u čestného nádvoří nebo francouzská zahrada, tzv. bosket. Židle a vybavení pro venkovní obřady neposkytujeme, pouze přívod elektrického proudu. V ceně je možnost fotografování v interiérech zámku.

Video:​


Lednice zámek, Zámek Lednice, Lednice na Moravě, Výlet zámek Lednice, Výlet na zámek Lednice.


KRAJ

Jihomoravský kraj


ADRESA

Zámek 1
691 44 Lednice


GPS souřadnice​

48.8016903N
16.8054806E


Lednice zámek


Zámek Lednice


Lednice na Moravě


Výlet zámek Lednice


Výlet na zámek Lednice


Kam na zámek


Zámek Hluboká nad Vltavou


Lednice zámek, Zámek Lednice, Lednice na Moravě, Výlet zámek Lednice, Výlet na zámek Lednice.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit