Zřícenina hradu Nový hrádek u Lukova

Tipy: K4M DO PŘÍRODY

Zřícenina hradu Nový hrádek u Lukova se nachází na území Národního parku Podyjí. Návštěvníci shlédnou unikátně dochovaný hradební systém staršího hradu a mladší trojpodlažní hrad, ze kterého se otevírá jedinečná vyhlídka na údolí řeky Dyje. Psi se mohou pohybovat v areálu zříceniny pouze na vodítku a za trvalého doprovodu svých majitelů.

Prohlídka hradu

Návštěvníci shlédnou unikátně dochovaný hradební systém staršího hradu a mladší trojpodlažní hrad, ze kterého se otevírá jedinečná vyhlídka na údolí řeky Dyje. Zachovalá zřícenina hradu plášťového typu, který nechal vystavět ve 14. století bratr Karla IV,, moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský jako své lovecké sídlo. Dnes je Nový Hrádek unikátním spojením historických hodnot a přírody národního parku Podyjí. Žije zde největší had České republiky užovka stromová, sklepy slouží jako zimoviště netopýrů, na nádvoří roste vzácná divizna nádherná. Z nejvyššího patra hradu se otevírá jedinečná vyhlídka na údolí řeky Dyje.


Webová stránka​

www.hrad-novyhradek.cz


Ceník / Vstupné​

od 50 Kč


Otevírací doba​

od 27. 6 do 28. 10.

Zřícenina hradu Nový hrádek u Lukova
Zřícenina hradu Nový hrádek u Lukova

Pokračovat ve čtení:​

Prostředí samotné zříceniny

Hodnota přírodního prostředí samotné zříceniny je neopakovatelná, což se týká zvířeny i rostlinstva hradu. Na nádvoří a v prostoru dolního hradu roste několik lip malolistých a javorů babyk, které spolu s okolním vzrostlým lesem dotvářejí jeho typickou siluetu. Nejvyšší partie stavebních konstrukcí jako římsy a koruny hradeb nebo i štěrbiny zdí pokrývá suchomilná vegetace keřů a bylin zářící v časném jaru žlutými trsy tařice skalní a později polštáři rozchodníku bílého. Ze vzácných keřů se tu vyskytuje skalník celokrajný, řešetlák počistivý, dřín obecný a brslen bradavičnatý, průčelí hájovny zdobí mohutný popínavý břečťan.

Botahá je i zvířena hradu. Na výslunných místech se vyhřívá nádherně zbarvená ještěrka zelená, kterou tu občas uloví náš největší had – až dvoumetrová užovka stromová. Na přístupové cestě a v hradním příkopu potkáme za deště mloka obecného, občas tu objevíme i úkryt krásné sovy – puštíka obecného – nebo některých druhů netopýrů.

Cyklovýlet z Nového Hrádku na Vranov

Trasa nabízí projížďku přírodou Národního parku Podyjí, s cílem na zámku ve Vranově nad Dyjí. Délka je přibližně 17 kilometrů.

Video:​


KRAJ

Jihomoravský kraj


ADRESA

Zámecká 93
671 03 Vranov nad Dyjí


GPS souřadnice​

48.8372894N
15.9059953E


Hrad Nový hrádek


Nový hrádek u Lukova


Zřícenina hradu Nový hrádek u Lukova


Kam na hrad


Tipy kam na výlety


Hrad Nový hrádek, Zřícenina hradu Nový hrádek u Lukova.


Tipy kam na výlet

Reklama

Mohlo by se vám líbit